Vynález

Skládací auto do města. Krásné není, ale dá se odnést v kufru!

Skládací elektromobil Go City se pohodlně protáhne beznadějně stojící kolonou a zatímco řidiči běžných aut tráví dlouhé minuty hledáním místa na zaparkování, vy své vozítko jednoduše složíte a odnesete si ho třeba do kanceláře. Nedostatky v designu mu proto snadno odpustíte.

Vyhnout se dopravním zácpám, nemuset řešit parkování, šetřit životní prostředí a přitom jezdit autem. Máte dojem, že tohle všechno nejde dohromady? Bosenský vynálezce vymyslel skládací elektromobil, který to všechno dokáže! Zatím se ve svém prototypu prohání jen po ulicích bosenského Mostaru a předvádí všechny výhody na pohled neobvyklého vozítka.

Jako auto budoucnosti nevypadá. Spíš jako kříženec miniauta se skútrem nebo kolem. Co mu ale chybí na kráse, to bohatě vynahrazují jeho technické vlastnosti.

Související obsah

„Myšlenka skládacího auta mě fascinovala už dlouho. Postavit jsem se ho rozhodl až po návštěvě příbuzných v Německu. Tam jsem viděl, že lidé jezdí na kole za jakéhokoli počasí. I když prší, sněží, je horko nebo fouká vítr. Němci si vezmou pláštěnky a vyrazí na kolo,“ popisuje vynálezce Elvis Cero.

Vozítko před rozmary počasí řidiče příliš neochrání. Jenže právě díky tomu ho lze složit a pak je desetkrát menší, asi jako běžný kufr.

„Složíte ho v pár krocích, je to jednoduché. Hotovo máte za tři minuty. Možná se vám to zdá hodně, ale když si to zkusíte, zjistíte, že to je opravdu rychlé," dodává bosenský vynálezce.

Go City dovádí myšlenku městských minivozítek k dokonalosti. Je nejen skladné, ale také ekologické. Elektromobil na jedno nabití vydrží jezdit až pět hodin. Ovšem jen díky tomu, že se městskými ulicemi proplétá maximální rychlostí čtyřicet pět kilometrů v hodině

Související obsah

S materiály budoucnosti si Elvis Cero hlavu nelámal. Vozítko je vyrobené z plastů a hliníku, aby bylo po složení lehké a snadno se s ním manipulovalo. „Tento model je zatím jen prototyp. Použil jsem nejpraktičtější a nejlevnější materiály, které jsou dostupné na trzích.“

Bosenský vynálezce chce s vozítkem, které vyzraje na parkování i kolony, dobýt hlavně západní trhy. Cena má začínat v přepočtu na nejméně 70 tisících korunách.

Jenže skládací vozítko není pro každého. Zapomenout na něj musejí dvoumetroví dlouháni a také ti, kteří váží víc než sto kilogramů. Go City je jednoduše neuveze. Bosenský vynálezce chce tyhle mouchy vychytat. Kdy se auto začne vyrábět, proto není jasné. Je ale také možné, že skládačka Go City zmizí v propadlišti dějin stejně jako řada podobných nápadů.
 

TV Nova / TN.cz,
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události