Spolehlivost

Testy spolehlivosti: Prohlédněte si vítěze mezi tříletými auty

Testy spolehlivosti: Prohlédněte si vítěze mezi tříletými auty
Zdroj: Automobilky

Americká společnost J. D. Power vyhlásila výsledky své tradiční mezinárodní studie. Už po 29. vybírala nejspolehlivější auto roku, posuzuje při tom vždy tříleté automobily. Letos tak hodnotila modely z roku 2015 a počet závad, které se objevily v průběhu jejich provozu.

J.D. Power je přední světová organizace se zaměřením na poznatky spotřebitelů, poradenské služby, zpracování dat a analýzy. Její studie spolehlivosti posuzuje problémy, které měli během posledních 12 měsíců majitelé tříletých vozidel.

Posuzuje se 177 specifických problémů v osmo hlavních kategoriích – Exteriér, Interiér, Motor a převodovka, Infotainment, Jízdní vlastnosti, Funkce a ovládání, Klimatizace, Sedačky.

Související obsah

Mezi nejčastější problémy patří špatný chod automatické převodovky, problémy s dobíjením akumulátoru, nadměrné opotřebení sedadel a příliš velký hluk z venku.

V interiéru pak často dochází k přílišnému opotřebení materiálů na palubní desce, nespolehlivé bývá nastavení párování telefonu a hlasové ovládání, posuzuje se i složitost ovládání systému a navigace.

Celková spolehlivost se pak určuje indexem, který znamená počet zjištěných problémů na 100 vozidel. Nižší skóre logicky znamená větší spolehlivost.

Související obsah

"Ocenění poukazují na automobilové značky, které stabilně překračují očekávání zákazníků a jdou příkladem v otázkách spolehlivosti, kvality a celkové zákaznické spokojenosti,“ uvedl Doug Betts, viceprezident Global Automotive z organizace J.D. Power.

"Vytvoření tohoto krátkého seznamu vůbec nebylo snadné. Postupujeme pomalu zákazník za zákazníkem, protože naše studie vycházejí z názorů reálných majitelů vozidel,“ dodává.

Nejvyšší počet ocenění posbírala automobilka Toyota, ve studii spolehlivosti hned deset. Uspěly modely Toyota Avalon, Toyota Camry, Toyota FJ Cruiser, Toyota Prius, Toyota Sienna nebo Toyota Venza. A hodně ocenění v rámci koncernu Toyota získal také Lexus, který mezi prémiovými značkami dosáhl nejvyššího skóre v průzkumu zákaznické spokojenosti.

Ve studiích se nehodnotí jen spolehlivost. J.D. Power nedávno zjišťovala, jaká auta se líbí ženám. A titul největšího svůdníka získalo, poměrně překvapivě, SUV Lexus RX.

A tady je přehled vítězů studie spolehlivosti v jednotlivých segmentech:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Spolehlivost

Důležité Události