Spolehlivost

Nejspolehlivější auta? Škodovky mezi nimi nehledejte!

Nejspolehlivější auta? Škodovky mezi nimi nehledejte!
Zdroj: TUV report

Víc jak deset milionů prověřených aut v německých stanicích technické kontroly dalo vzniknout žebříčku spolehlivosti. Kdo je na vrcholu? Opravdu jsou výsledky škodovky zklamáním? A která auta jsou ta nejhorší?

Německý žebříček spolehlivosti ojetých aut, takzvaný TÜV report, patří k těm nejobjektivnějším průzkumům vůbec. Nejde o žádnou anketu ani studii, tady za všechno hovoří jen fakta. TÜV je totiž německá obdoba STK, jsou to výsledky kontrol u více než 10 milionů aut, které proběhly od července 2016 do června 2017. Někteří mohou namítnout, že hodně záleží na tom, jak se kdo o svoje auto stará, ale čistě statisticky jsou toto nezpochybnitelná fakta. Nicméně z nich vyplývá, že dražší auta mívají lepší servis. 

Je pochopitelné, že u aut do dvou let stáří je procento závad nejmenší. Vozy jsou v záruce, pravidelně navštěvují autorizované servisy a jejich majitelé se o ně perfetně starají. U vozů starších se samozřejmě projevují neduhy, někteří řidiči drobné závady nemající vliv na jízdu moc neřeší. Průzkum tedy dělí vozy podle stáří, u každého modelu je navíc uvedeno nejen průměrné procento odhalených závad, ale také průměrný nájezd. Je nasnadě, že malá auta určená do města najedou výrazně méně kilometrů než manažerské sedany nebo luxusní limuzíny.

DOPORUČUJEME: Po zhlédnutí tohoto videa už nebudete chtít jezdit starým autem...

Dvou a tříletá auta
Průměr závad v této kategorii je 5,8 procent, což je nepatrně horší než v loňském roce, ostatně celkový průměr závad u všech prověřených aut stoupl z loňských 19,7 na 19,9 procent. První místo patří Mercedesu SLK, což je nepopiratelný úspěch. Hned za ním je chlouba německého automobilového průmyslu Volkswagen Golf Sportvan a na děleném třetím místě jsou další dva Mercedesy. Je vidět, že automobilka s hvězdou ve znaku si dává na spolehlivost svých aut opravdu záležet.

Nejlépe umístěným vozem vyráběným v Česku je Hyundai i30 na 57. místě, které sdílí s ix20. Mají 5,1 procenta závad a při hodnocení jako ve škole jim patří trojka. Nejlepší škodovkou je až na 64. místě mezi 127 hodnocenými auty Škoda Yeti, mezi trojkaře se řadí ještě Fabia a Roomster. U Octavie a Rapidu jsou výsledky nelichotivé, dostávají čtyřku.

Na chvostu mezi dvouletými auty je poněkud překvapivě Kia Sportage, ale v poslední desítce najdeme hned tři Dacie a dva Fordy.

Čtyř a pětiletá auta
I tady vítězí Mercedes, konkrétně třída B. Na druhém místě je Porsche 911, kterí tradičně patří mezi premianty, našince pak musí nutně potěšit dvanácté místo Škody Citigo, které od TÜV report dostává jedničku. Dvojky si pak vysloužily Hyundai ix20 na 42. místě a Škoda Yeti na 47. Superb dostal trojku, je na 54. místě ze 128 aut. Škoda Roomster taky patří mezi trojkaře, stejně jako Škoda Fabia a Hyundai ix35. Bohužel, i v tomto případě hledejte Octavii až mezi čtyřkaři. Poslední dvě auta, což je Dacia Logan a Peugeot 206, mají procento závad vyšší jak 20 procent...

 

DOPORUČUJEME: V průzkumu britského časopisu WhatCar vítězí japonské vozy. Porovnejte ty rozdíly...

Šesti a sedmiletá auta
Porsche 911 je na prvním místě s 6,5 procenty, což je skvělý výsledek, další dvě místa patří Audi. Tato značka je vůbec mezi šesti a sedmiletými auty velmi úspěšná, do první dvacítky se vešly i A4/A5, A1 a A3. Čekali jste, že Volkswagen a vůbec další auta z koncernu budou na špičce? Bohužel... Výjimkou je pouze Golf Plus na osmém místě, první škodovku hledejte až na sedmadvacátém místě, a i v tomto případě je nejlepší model Yeti, má 12 procent závad a patří mu tedy známka dvě. Našinec může mít radost, že dvojku si zasloužily i další české vozy, konkrétně Škoda Superb na 40. místě, Škoda Octavia na pětačtyřicátém a hned za ní patří Hyundai ix35. Na konci žebříčku, jaké překvapení, jsou opět Dacie Logan a Sandero, kde jim dělají společnost Chevrolet Aveo, Citroen C4, Renault Kangoo, Fiat Panda, Renault Twingo a Peugeot 206.

Osmi a devítiletá auta
I tady je opět na špici Porsche a musíme upřímně pogratulovat Volkswagenu Golf Plus na druhém místě. Tohle auto navíc určitě nemívá snadný život, podobně jako Fordy Kuga a Fusion na čtvrtém a pátém místě. V první desítce jsou i VW Golf a Eos, paradoxně ale jen dvě auta z japonska - Toyoty Corolla Verso a malý Yaris.

Škody Octavia a Fabia se svými výsledky ještě zařadily do skupiny aut se známkou 2, ale zbytek aut z českých továren už je jen v průměru, patří jim trojky. Samý konec tabulky patří Chevroletům Matiz a Aveo, pak jsou tady ještě Renaulty Mégane a Kangoo, ale taky Dacia Logan a Sandero, společně s Citroenem C4 a Peugeotem 206.


 

CHCETE BÝT LEPŠÍM ŘIDIČEM? STAŇTE SE NAŠÍM FANOUŠKEM NA FACEBOOKU!

Deseti a jedenáctiletá auta
Na prvním místě byste asi nečekali... Porsche 911. Pak se na stupně vítězů ale konečně dostala i dvě japonská auta, a to Corolla Verso a Mazda 2. Jiné sportovní auto než 911 už mezi jedničkáři nenajdete, zajímavý je výsledek VW Beetle na osmém místě, o které většinou v autobazarech málokdo zavadí.
Škoda Octavia na 56. místě jen těsně unikla čtyřce, kam patři Fabia a třeba i VW Passat. Zatímco Fusion je v první desítce, tak konec tabulky patří Fordům Ka a Galaxy, před nimi jsou Renaulty Laguna a Mégane, ale třeba i VW Sharan. Všechna zmíněná auta mají procento závad přes 36 procent.

Závěrem se sluší dodat, že 66 procent vozidel prošlo kontrolou bez závad, a že jen desetina procenta ze všech aut vykazovala závadu ohrožující na životě svoji posádku nebo okolí. Bavíme se tedy o 10 tisících aut z 10 milionů. A nejčastější závada? Zadní osvětlení!

DOPORUČUJEME: Čtěte pozorně, 7 rad, jak v autobazaru nenaletět při koupi ojetého auta

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Spolehlivost

Důležité Události