Pneumatiky

Nejlacinější pneumatiky mohou být nebezpečné. Jak se nespálit?

Špatné skladování dokáže i jinak kvalitní pneumatiku zničit. Dobře si proto rozmyslete, jaké pneumatiky kupujete a od koho. Tady je několik rad, jak při přezouvání neudělat chybu.

Přezouvání na letní pneumatiky se v nejbližších týdnech rozjede na plné obrátky. Řada motoristů bude muset shánět novou sadu a odborníci varují před neuváženým nákupem, který se bude řídit jen cenou. “Nejlevnější pneumatiky nejsou moc kvalitní a mnohdy mohou být i nebezpečné,“ varuje Pavel Foltýn z Auto ESA.

Související obsah

Kupovat nové pneumatiky se vyplatí jen v prověřených internetových obchodech nebo od osvědčených značkových prodejců. Pochybné inzeráty se často snaží prodat zdánlivě značkové pneumatiky, které mohou být buď čínskými padělky nebo mohou být poškozené.

U levných neznačkových pneumatik zase neexistuje záruka, že splňují základní nároky na bezpečnost. Kupovat od čínských výrobců není moc dobrý nápad. “Velmi levné pneumatiky od neznačkových výrobců mají velice špatné vlastnosti zejména při brzdění a na mokru,“ upozorňuje Foltýn.

Ale ani ty dražší pneu nejsou vždy zárukou top kvality, jak ukázalo nedávné srovnání dTestu:

Související obsah

“Vedle hodnocení v nezávislých testech pneumatik, které lze najít na internetu, by se měl kupující rozhodovat i podle stáří pneumatiky,“ doporučuje Pavel Foltýn.

Jenže zjistit, jak je pneumatika stará? Na bočnici každé pneumatiky je vyraženo čtyřciferné číslo DOT, které značí kalendářní týden a rok, kdy byla vyrobena. Například DOT 2817 znamená, že pneumatika byla vyrobena ve 28. týdnu v roce 2017.

Obecně se nedoporučuje kupovat pneumatiky starší než dva roky. Solidní prodejce vám neprodá ani pneumatiku starší než rok. I při odpovídajícím způsobu skladování pneu postupně ztrácí své vlastnosti. „Právě odpovídající skladování je to, co mnoho pochybných překupníků nedodržuje,“ varuje Foltýn z Auto ESA. „Takové pneumatiky mnohdy leží několik let pohozené někde na dvorku ve špíně vystavené působení počasí,“ dodává.

Související obsah

Vyplatí se srovnat si nabídky prověřených e-shopů. Velká konkurence tlačí ceny dolů a v akčních nabídkách se objevují i značkové, kvalitní a prémiové pneumatiky. Špičkové pneumatiky v běžně dostupných rozměrech na nejoblíbenější vozy jsou tak mnohdy jen o pár stokorun dražší než nekvalitní neznačkové gumy. Při tom poskytují výrazně lepší vlastnosti, nižší hlučnost, nižší valivý odpor a spotřebu paliva a především vyšší bezpečnost.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Pneumatiky

Důležité Události