Čtyři oběti, 19 těžce zraněných, 48 lehce zraněných. Taková je smutná bilance deseti nejrizikovějších míst, které vloni přibyly do mapy ČR.
Nové nejrizikovější místo v ČR je v Olomoucké ulici v Hranicích. U odboček k benzinovým stanicím se loni staly čtyři nehody, z toho dvě vážné. Jeden člověk tam zraněním podlehl, dva vyvázli s těžkými zraněními a šest lidí s lehkými.
K nehodám tu dochází hlavně při přebíhání frekventované čtyřproudovky. Chodci si tu často zkracují cestu do průmyslového parku. Přechod pro chodce je přitom nedaleko.
Z desítky nových míst, kde se loni často bouralo jsou čtyři na křižovatkách, pět mimo křižovatku, a jedena nehoda na přechodu pro chodce. Celkem se na všech těchto úsecích stalo 35 nehod, z toho 20 vážných s úmrtím nebo s těžkým zraněním.
Vyplývá to z žebříčku nejčastějšího výskytu nehod, jejichž důsledkem bylo těžké zranění či úmrtí. Sestavila jej pojišťovna Allianz, která vychází z údajů policejní databáze. Jde o nehody, které se staly v jedné lokalitě, maximálně 100 metrů od sebe.
První desítku nových nebezpečných úseků si můžete prohlédnout v mapě (mapu si můžete v pravém horním rohu zvětšit, každé místo lze přiblížit až na detailní zobrazení rizikového úseku):
Druhé i třetí nové nejrizikovější místo je v Pardubickém kraji. Obě se nacházejí na silnici I/35. První z nich v úseku mimo křižovatku ve Vysokém Mýtě na silnici vedoucí podél místního autodromu. Loni se tam stalo šest nehod, z toho dvě vážné. Jeden člověk kvůli nehodě zemřel, jeden se těžce zranil a sedm si odneslo lehká zranění.
Na hlavní křižovatce v obci Jaroslav v okrese Pardubice se staly čtyři nehody, z toho dvě vážné. Jednoho člověka stála nehoda život, jeden si odnesl těžké zranění a dva lidé se lehce zranili.
Hned tři nové rizikové lokality z první desítky jsou na Vysočině, dvě v Pardubickém kraji, a po jedné v Jihomoravském, Královéhradeckém, Moravskoslezském, Olomouckém a Zlínském kraji.
Žebříček se týká loňských nehod a nebere v potaz nebezpečné úseky, které už figurují v předchozích žebříčcích. Celou Allianz Automapu s údaji za roky 2014 – 2017 si můžete prohlédnout zde.
Analýza se týká nehod na dálnicích, rychlostních silnicích a silnicích I. třídy. Vychází z veřejně přístupné databáze s lokalizací všech dopravních nehod v ČR evidovaných Policií ČR.