Bezpečnost

ŽEBŘÍČEK MĚST: Kde nejspíš nabouráte? Pozor v Budějovicích!

ŽEBŘÍČEK MĚST: Kde nejspíš nabouráte? Pozor v Budějovicích!
Zdroj: Profimedia

Které české město je nejbezpečnější a kde je naopak mnohem větší pravděpodobnost, že se přimotáte do nějaké kolize? Podívejte se na pořadí krajských a okresních měst ČR srovnaných podle toho, kolik se v nich vloni stalo nehod.

Nejbezpečnější silnice jsou na severozápadě Čech. Karlovy Vary jsou dlouhodobě první v žebříčku bezpečnosti mezi krajskými městy, navíc Cheb, Sokolov a Tachov patří k nejbezpečnějším okresním městům.

Související obsah

Naopak nejvíc smrtelných a vážných nehod se vloni stalo v Českých Budějovicích a také v Náchodě nebo Břeclavi. Vyplývá to z výsledků ČP Indexu bezpečnosti za rok 2017. Žebříček 59 okresních a 13 krajských měst každoročně sestavuje Česká pojišťovna na základě počtu dopravních nehod a usmrcených a těžce zraněných lidí ve vztahu k počtu obyvatel.

Na silnicích českých krajských a okresních měst vloni zemřelo 76 lidí a 630 jich bylo těžce zraněno. V roce 2016 to bylo 80 a 750 osob.

V pěti okresních městech loni nezaznamenali žádnou smrtelnou nehodu ani těžké zranění! Konkrétně jde o Cheb, Sokolov, Tachov, Semily a Blansko. Dlouhodobě jsou ale nejbezpečnější silnice v Berouně.

Výsledky ČP Indexu ukazují, že ve městech ČR bezpečnost na silnicích mírně zlepšuje, a to ve srovnání s rokem 2016 i s rokem 2015, kdy zemřelo na silnicích měst 82 osob.

Na poslední příčce v hodnocení okresních měst se umístil Náchod. Ten se na pozicích na konci žebříčku bezpečnosti umisťuje pravidelně. Vloni se tam stal jedna smrtelná nehoda a deset nehod s těžkým zraněním. To jsou v porovnání s ostatními městy vysoká čísla: V téměř třech čtvrtinách okresních měst se v loňském roce nestala žádná smrtelná nehoda a více než v polovině z nich došlo k maximálně třem nehodám s těžkým zraněním.

Nejvíce smrtelných nehod se stalo v okresních městech Břeclav, Frýdek-Místek, Karviná, Teplice a Jablonec nad Nisou. Na území každého z těchto měst došlo ke dvěma smrtelným nehodám.

Související obsah

Nejvíce nehod s těžkým zraněním se stalo v Přerově (11), Opavě (10), Trutnově (10) a Náchodě (10). Nejvíce se zhoršila situace v Rakovníku, který z prvního místa v roce 2016 klesl až na loňské 52.místo.

Z krajských měst má nejtragičtější dlouhodobou bilanci Praha, ale v přepočtu na počet obyvatel je 5. nejbezpečnější. Na jejích silnicích v minulém roce zahynulo 17 osob a 156 nehod skončilo těžkým zraněním. Druhý nejvyšší počet obětí má Plzeň – v roce 2017 na plzeňských silnicích zahynulo dvanáct lidí.

V žebříčku si dost pohoršily i Olomouc a Zlín. Největší zlepšení oproti předchozímu roku zaznamenaly Liberec, Pardubice a Brno.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události