Uzavírka

Autoři hájí problémový minikruháč v Třebíči: Je to chyba řidičů

Mini okružní křižovatka, která vznikla jako provizorní řešení na objížďce v Třebíči, je nejlepší řešení složité dopravní situace. Tvrdí to firma, která minikruháč projektovala a vyznačila. Záběry jsou natočeny asi hodinu po zahájení akce úplné uzavírky, řidiči si podle firmy teprve zvykali na novou situaci.

Některé autobusy mají problém se na mini kruhový objezd v centru Třebíče vejít. Na záběrech, které jsme zveřejnili, je vidět, jak řidič linkového autobusu musí přímo na objezdu couvat, aby se vytočil kolem chodců a sloupů veřejného osvětlení. Další řidič vyznačený objezd rovnou ignoruje a projíždí v protisměru.

Související obsah

Podle firmy, která projekt připravovala, nejde o chybu samotné křižovatky, ale o chybu řidičů. Ti nejsou na podobné provizorium zvyklí a někteří objezd neprojedou, protože si špatně najíždí. „Na projektu jsme pracovali tři měsíce a rozhodně jsme ho nepodcenili. Jde o mini kruhový objezd, který vychází z norem daných zákonem. Předpokládá přejezd větších vozidel přes dopravní stín, což zákon umožňuje. Velmi pečlivě se počítaly vlečné křivky a stejně tak pečlivě se křižovatka realizovala přímo na místě přesně podle projektu,“ popisuje Richard Peška, zástupce firmy VYZNAč.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova:

Řešení schválily úřady i policie a autoři kruháč při testech na místě konzultovali také s řidiči autobusů na dálkových linkách i v MHD. Ti podle nich potvrdili, že se křižovatkou dá projet. „Šoféři si jen musí zvyknout a správně do křižovatky najíždět. Uprostřed objezdu je žlutě vyznačený takzvaný dopravní stín, na který mohou vjet. To možná netuší. Pokud tedy jedou ve směru, který je vidět na videu, musí nejdříve najet co nejvíce vpravo a pak ostře doleva přes vyznačený žlutý střed. Pak nebudou mít problém,“ upřesňuje Peška.

Také podle policie a úřadů je vše v pořádku. Zhruba dvě třetiny šoférů průjezd zvládnou, další se to musejí naučit. Policejní hlídky budou teď místo víc hlídat, aby předešly porušování předpisů.

Správný průjezd ukazuje i tohle video:

 

Minikruháč je podle Richarda Pešky nejlepší možné řešení komplikované situace, kterou v Třebíči způsobila rekonstrukce průtahu. Ta potrvá až do října. „Zvažovali jsme všechny možnosti. Dané řešení je nejlepší z hlediska plynulosti i bezpečnosti provozu,“ obhajuje kruhový objezd, který vyvolal na sociálních sítích řadu kritických reakcí mířících právě na autory projektu.

Pokud by místo objezdu zůstala křižovatka, vozidla odbočující vlevo by musela dávat přednost, na kterou by dlouze čekala. Okamžitě by vznikly kolony. A umístění vhodných provizorních semaforů by vyžadovalo investici 2,5 milionů korun, což na dočasné řešení nikdo neuvolnil.

Nově vyznačený kruhový objezd je na křižovatce ulic Bedřicha Václavka a Jungmannova. Místo teď bude hodně frekventované kvůli dlouhodobé rekonstrukci průtahu městem. Křižovatkou vede objízdná trasa pro vozidla do 7,5 tuny, včetně autobusů, jedoucí od Brna na Jihlavu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události