Bezpečnost

Nejbezpečnější auto? Za 16 let v něm nezemřel ani jeden člověk

Nejbezpečnější auto? Za 16 let v něm nezemřel ani jeden člověk
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml

Ve Velké Británii vybírali nejbezpečnější auta současnosti. A zvítězil model automobilky, která v oblasti bezpečnosti sbírá ocenění dlouhodobě a po celém světě. Volvo XC90.

Za 16 let od uvedení na trh v tomhle autě na britských silnicích nezemřel ani jeden člověk. I proto je Volvo XC90 nejbezpečnějším autem v zemi. Výsledky průzkumu nezávislé laboratoře Thatcham Research citoval deník Telegraph. Laboratoř uvedla, že XC90 je nejbezpečnějším autem, které kdy testovala.

Největší podíl na tom má systém automatického brždění Volva. Aktualizovaná verze nese označení Autonomous Emergency Braking (AEB). Jde o technologii, která v současnosti dokáže rozpoznat nebezpečí, varovat řidiče i automaticky přibrzdit a zabránit tak možné srážce.

Přesto, že je tato technologie dnes už standardem u celé řady modelů různých výrobců, Volvo XC90 bylo jedno z prvních aut, které ji mělo. Od roku 2002 se v Británii prodalo asi 50 tisíc kusů XC90.

Zdroj: TN.cz/Jakub Deml

Existuje několik verzí AEB, většina z nich pracuje pomocí laserových senzorů, kamer či radarů, kterými monitoruje situaci na vozovce a v okolí. Detekuje chodce, cyklisty i jiná vozidla a překážky. Systém je nákladný a výrazně zvedá cenu auta, na druhou stranu podle výzkumu může jeho použití snížit riziko srážky až o 38%.

Laboratoř Thatchem Research uvedla, že AEB znamenal nejvýznamnější pokrok ve vývoji bezpečnostních prvků v autech od vynálezu bezpečnostních pásů. Ty do sériové výroby zavedla v roce 1949 dnes již neexistující značka Nash, která pásy vybavila svůj model Ambassador. Tehdy byl systém poutání jen dvoubodový, podobný pásům v letadlech.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události