Silnice

Zpívající silnice měla zpomalit řidiče. Lidé z ní šíleli

Zpívající silnice měla zpomalit řidiče. Lidé z ní šíleli

Byl to nápad, jak zábavnou cestou zvýšit bezpečnost. U vesnice Jelsum v nizozemském Frísku slavnostně otevřeli silnici, která díky speciálním vroubkovaným pruhům uměla přehrát řidičům melodii. Jenže vozovka vydržela “zpívat“ jen šest dní.

Řidičům, kteří přes bílý pruh přejeli předepsanou rychlostí, silnice zahrála regionální hymnu. Hříšníky, kteří limit překročili, vytrestala falešnou melodií. Ale zatímco neukázněné řidiče trestala jen jednou, nevinné místní obyvatele “zpívající silnice“ terorizovala pořád dokola.

Související obsah

Fungovalo to podobně jako bílý pruh, který na některých silnicích hučí a varuje, když se nebezpečně blížíte ke krajnici. Jen tady byl nastříkaný v takových intervalech, aby pod koly vznikala melodie.

Tři sta metrů dlouhý “zpívající úsek“ měl motivovat řidiče k pomalejší jízdě a zároveň propagovat nedaleký Leeuwarden, letošní Evropské hlavní město kultury. Jenže test nevyšel.

Obyvatele žijící nedaleko silnice si na konstantní hlasitou kakofonii přicházející od frekventované cesty okamžitě začali stěžovat. Kvůli zvukům nemohli prý spát a nápad označili za psychický teror.

“V noci tady projížděly taxíky z Leeuwardenu do Stiens a zpátky a snažily se jet po tom pruhu co nejrychleji. Celou noc nám tu zrychleně hrála hymna,“ popsala jedna z obyvatelek. Přitom jsou místní na ledacos zvyklí, obec leží necelý kilometr od letecké základny.

Související obsah

Hluk od silnice ale nevydýchali. Experiment tak rychle skončil. Úřady stížnosti vyslyšely a hrající kus silnice zavřely. Pak na ni najely stroje a hrbolatý pruh s melodií zase vyfrézovaly. Silnice u Jelsumu už si nezazpívá...

Celý ten cirkus stál 80 tisíc eur (zhruba dva miliony korun), i s odstraněním.

Podobné “zpívající vozovky“ obšťastňují řidiče i v jiných částech světa. Hraje třeba úsek legendární americké Route 66 v Novém Mexiku, nebo několik silnic v Japonsku a v Jižní Koreji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události