Policie

VIDEO: Policejní motorkáři naháněli závodníka Abrahama

Policejní mototým umí. Ukázal to při výcviku na brněnském Masarykově okruhu. Motorkáři v uniformách tam dostali lekci od špičkových českých jezdců – závodníka Karla Abrahama a zkušených instruktorů Pepy “Sršně“ Šilera a Karla “Carlose“ Táborského. Jak se jim v tvrdé konkurenci vedlo, se můžete podívat ve vloženém videu.

“Čerti porychlili,“ komentoval výcvik s nadsázkou Josef Šiler, zkušený jezdec, držitel několika světových rychlostních rekordů a také instruktor jízdy na motocyklu Policie ČR.

Právě instruktoři Motoškoly Sršeň dávali policejním motrkářům “lekci“. A Šiler uniformované jezdce chválí. “Pro policii dělám instruktora sedm osm let a progres je opravdu vidět,“ říká.

Související obsah

Zatímco na začátku se k policejním motorkářům hlásili i úplní začátečníci a lidé “z kanceláří“, kteří k silným strojům neměli vztah, v posledních letech má policie jinou strategii – do mototýmu nabírá jezdce, kteří mají k motorkám opravdu blízko. “To má určitě větší smysl a je to při jízdách hodně znát,“ dodává Josef Šiler.

Dopravní policisté jezdí na nových strojích BMW F 800GT a BMW R 1200RT. Cestovní motorky střední třídy F800GT mají řadový dvouválec o výkonu 90 koní. Silnější dálniční expresy R1200RT mají o 35 koní víc. V mototýmu také postupně dosluhují starší Yamahy FZ6SA Fazer a FJR1300A.

“BMW vyrábí stroje přímo pro policii, je na nich lépe rozložená váha včetně boxů, které policisté potřebují,“ popisuje Josef “Sršeň“ Šiler. Sám si s kolegy policejní motorky projíždí. “Je to důležité, abychom věděli, jak se chovají a na co máme pak při školení upozornit. Tyhle motorky mají svá specifika,“ vysvětluje.

Související obsah

Během výcviku se v učebně a na okruhu vystřídá 45 lidí. Termíny jsou vypsané tak, aby školením prošli každý rok všichni členové policejního mototýmu.

Základem je teorie, kdy policisté dostanou i takové rady, aby si zvládli sami motorku připravit a starat se o ni. Pak následují jízdy na malé motokárové trati, kde se učí jemná motorika a ovládání. Na velkém závodním okruhu pak profíci učí policisty technice, radí jim, jak se chovat v zatáčkách, jak zvládat plynulou jízdu a jak držet správnou stopu ve vyšších rychlostech. A ti nejzdatnější si snimi můžou poměřit síly.

Cílem není vychovat z policejních motorkářů závodníky, ale jezdce, kteří umí stroje dobře ovládat. Hlavní úkol mototýmu taky není nahánět šílence, ale působit na silnicích a dálnicích preventivně a flexibilně dojíždět na místa potíží, kam se motorka dostane lépe a rychleji než auto.

Na Královéhradecku pro změnu policisté vyjeli na společnou spanilou jízdu s "civilními" motorkáři. Pak je na polygonu učili bezpečně jezdit. Pusťte si reportáž.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události