Policie

Vyzkoušeli jsme policejní superdalekohledy. Co vše vidí?

Jak daleko vidí nové policejní dalekohledy? A do jakých detailů vás dokážou proskenovat? Byli jsme u toho, když policisté na dálku sledovali dodržování pravidel na semaforu. A tady je výsledek.

Nová policejní zbraň má opravdu slušný rádius. Je to v podstatě dalekohled spřažený s fotoaparátem, dosah má až jeden kilometr a řidiči ani netuší, že se tak daleko od nich skrývá policista. A tak vesele porušují pravidla...

Na červenou se nejezdí po jednom, ale kolektivně. A řidiči si myslí, že to uhrají na známou fintu. “Na oranžovou?“ zkouší to jeden z nich. Jenže, jak sami můžete vidět v reportáži, červenější už ani být nemohla. Dalekohled to vidí a zaznamená z velké dálky. Přibližuje zhruba 30krát až 60krát.

Související obsah

Policisté si dalekohled otestovali na opravované silnici mezi Českou Lípou a Novým Borem, kde pouští řidiče střídavě mobilní semafor. “Na konci je nečeká nic milého. Dostávají jak blokovou pokutu, která může dosáhnout až 2500 korun, tak pět trestných bodů. Ty nejhorší případy jsou, když vyjíždí z řady už zastavených vozidel a ohrožují ostatní protijedoucí auta,“ popisuje Martin Markl, šéf dopravní policie v České Lípě.

Experti se řidičů v podobných případech trochu zastávají. Mobilní semafory bývají špatně načasované a šoféři tak někdy ztrácejí nervy oprávněně. “Bývají tam nastavené pevné časy. Čili z obou stran stojí auta a v době, kdyby se tam dalo jet, tak nic nejede. Tam řidiči ztrácejí nervy,“ popisuje Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.

Policisté vyšetřovali dokonce případ, kdy jeden takový semafor rozčilený řidič dokonce zahodil do řeky. V zahraničí je běžné, že se používají semafory s viditelnou časomírou. “Druhé opatření je používat inteligentní semafory. Ty registrují dopravu z jednoho i z druhého směru a podle intenzity provozu regulují délku červené,“ dodává Budský.

Související obsah

U nás si na něco takového musejí řidiči počkat. A zatím spíš počítat s tím, že je může z dálky sledovat policista se špičkovým dalekohledem. Ten teď budou policisté nasazovat i u značek Stop anebo u železničních přejezdů. Hlídat budou také zákazy předjíždění. A samozřejmě používání pásů či telefonování za volantem.

Pro řidiče mají nemilou zprávu: dalekohledy se osvědčily, takže policie přikoupí další.

TV Nova / TN.cz,
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Policie

Důležité Události