Autoservis

Další statisíce aut musí do servisů. Posádce hrozí velké nebezpečí

Další statisíce aut musí do servisů. Posádce hrozí velké nebezpečí
Zdroj: Profimedia

Výrobní chybu u desítek tisíc aut ohlásily minulý týden automobilky Volkswagen a Seat. Prakticky ve stejnou dobu hlásí rozsáhlý problém i BMW. Také majitelé “bavoráků“ budou muset do servisů. A to kvůli dost závažným potížím.

Volkswagen a Seat budou svolávat malé hatchbacky Polo a Ibiza a crossover Arona, u kterých nefungují správně přezky pásů na zadních sedadlech. Psali jsme ZDE:

Související obsah

BMW má závažnější potíže. Některé modely se údajně mohou úplně zablokovat během jízdy kvůli selhání elektroniky! Podle investigativní redakce BBC bude muset do servisů přes 300 tisíc aut.

Automobilka přitom už vloni svolávala necelých 40 tisíc benzinových vozů. Stalo se tak po smrtelné nehodě, v níž hrál velkou roli nepojízdný “bavorák“. Na Vánoce 2016 v anglickém Guildfordu zemřel řidič Fordu Fiesta, který narazil do stromu, když se vyhýbal BMW. Tomu před tím selhala brzdová světla a auto úplně zastavilo.

Německá automobilka reagovala svolávací akcí. BBC ale nyní upozornila, že problém může být mnohem rozsáhlejší. Stejné podezření zaznělo nedávno i u soudu, který se nehodou z roku 2016 zabývá. Advokáti pozůstalých tvrdí, že BMW neudělalo dost, aby identifikovalo závadu a zabránilo selhání aut.

Související obsah

Britská televize navíc uvedla svědectví několik dalších majitelů “bavoráků“, kterým za jízdy totálně selhala elektronika.

BMW následně připustilo, že riziko může být mnohem větší a svolávací akci výrazně rozšiřuje. Do servisu musí 312 000 vozů řady 1 a 3 a taky sporťáky Z4 a crossovery X1 vyrobené v období od března 2007 do srpna 2011.

Potíže s elektronikou jsou podle BBC u některých BMW evidovány už od roku 2011. Automobilka v roce 2013 svolávala na 500 000 vozů v USA, v Austrálii, Kanadě a Jižní Africe.

Českých “bavoráků“ se prý problém netýká. “Svolávací akce se týká primárně vozů s pravostranným řízením,“ uklidňuje mluvčí BMW Group Česká republika David Haidinger. I zmíněná auta s volantem napravo ale v Česku jezdí, i když je jich velmi málo. “V ČR evidujeme 4 takové vozy. Majitelé vozů budou v nadcházejících týdnech osloveni, aby se s vozem dostavili na kontrolu. Oprava vozu bude samozřejmě bezplatná, zabere přibližně dvě hodiny,“ dodal David Haidinger.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události