Autoservis

Zkontrolujte si auto! Vědci našli nebezpečné bakterie v klimatizaci

Zkontrolujte si auto! Vědci našli nebezpečné bakterie v klimatizaci
Zdroj: Profimedia

Síť britských servisů vyzvala motoristy, aby si nechávali pravidelně čistit klimatizaci v autech. Výzkum londýnské Metropolitní univerzity potvrdil nebezpečné bakterie v klimatizačních systémech které mohou znamenat velké riziko pro zdraví posádek.

Při výzkumu byly odebrány vzorky z patnácti vzduchových filtrů v autech z různých částí Velké Británie. Laboratoř našla potenciálně nebezpečné mikroorganismy ve všech vzorcích, píše web deníku Daily Mail.

Nejběžnější byl Bacillus licheniformis - bakterie, která se vyskytuje v půdě a přenášejí ji i ptáci. Způsobuje například otravu potravinami, bolesti žaludku, průjem a zvracení, ale může způsobit i závažnější onemocnění.

Související obsah

Podle britského průzkumu bylo na tento mikroorganismus pozitivních 8 z 15 vzorků.

Daily Mail upozorňuje, že vědci našli i bakterie spojované s meningitidou, infekcemi močových cest a infekční artritidou kloubů.

A ve vzorcích se objevily i další mikroorganismy. V každém autě víc než jeden bakteriální kmen. Řidičům tak hrozí i závažná nákaza, jakmile v teplejším počasí zapnou klimatizaci.

"Některé infekce by mohly způsobit velké potíže, obzvlášť jedincům se slabší imunitou,“ potvrdil Paul Matewele, expert na mikrobiologii na londýnské univerzitě.

Související obsah

Klimatizace v autech funguje tak, že smíchává čerstvý vzduch zvenku s chladivem. Kapalina se pak na odpařovacích cívkách mění na páru a je vháněna do kabiny jako chladný vzduch. Je to systém, který poskytuje dokonalé podmínky pro vznik bakterií, plísní a hub. I když filtr mnoho nežádoucích látek zachytí, rozhodně nezastaví všechny mikroorganismy.

Výzkum zadala společnost Kwik Fit, která vyzvala řidiče k pravidelné výměně filtrů a vyčištění klimatizačních systémů alespoň jednou za dva roky.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události