údržba

Uvnitř aut je víc bakterií než na prkénku od záchoda

Uvnitř aut je víc bakterií než na prkénku od záchoda
Zdroj: Profimedia

Bakterie, plísně, roztoči... To vše (a mnoho dalšího) si dennodenně vozíme s sebou ve svých autech. Odborníci ÚAMK proto doporučují udělat na jaře víc, než jen přezout pneumatiky.

Na to že je na jaře na místě přezout zimní pneumatiky a začít používat letní, odborníci ÚAMK upozorňovali několikrát. I když to český zákon nenařizuje, má přezouvání řadu výhod.

Související obsah

Tento bod jarní údržby považujme za hotový a odškrtnutý. Jenže tím by to rozhodně skončit nemělo. Příprava automobilu na jarní a letní provoz si žádá mnohem více. “Už proto, že podle průzkumů je interiér vozů, který se denně mění v kancelář, na tom svojí nečistotou a například množstvím bakterií, plísní a roztočů hůře než záchodové prkénko,“ upozorňuje mluvčí ÚAMK Igor Sirota.

Brr... Co s tím?

První, čím při jarní očistě začneme, je přirozeně exteriér - tedy umytí karoserie, kol, podvozku... Ovšem zajet rovnou do automatické myčky odborníci rozhodně neradí.

Spíš je na místě například využít ruční mytí, které je na řadě čerpacích stanic a v několika cyklech pomocí vysokého tlaku vody odstranit vše nežádoucí z karoserie. Teprve potom bychom měli zavítat mezi kartáče do myčky. Důvod? V opačném případě se nemusí v automatické lince smýt všechna sůl a drobné nečistoty, které pak vytvoří jakousi pastu, kterou kartáče mohou třít po laku a poškodit ho.

Související obsah

Pak přichází na řadu pečlivá kontrola laku, případně oprava jeho poškození a konzervace. Metod je více, ale nejlepší je nechat práci na odbornících v lakovnách nebo servisech.

Stejně jako se postaráme o plechové části, nesmíme zapomenout ani na kontrolu i očištění brzd. “Začneme jejich pečlivým vymytím, tedy vystříkáním vodou, protože nečistoty mezi brzdným kotoučem a destičkami je ničí. Kontrola výšky brzdné plochy destiček považujeme za samozřejmost. Stejně jako v případě starších vozů i promazání táhla ruční brzdy a její seřízení, aby zabírala na pátém až šestém zubu,“ vzkazuje ÚAMK.

Je třeba umýt i okna a světlomety, a to v případě skel i zevnitř. Nejen kuřáci způsobují, že se na sklech zevnitř usazuje kouř, mastnoty a nečistoty a ty vytvářejí tenký film, který zvláště v noci při osvětlení protijedoucím vozem zásadně zhoršuje výhled.

S tím souvisí i nezbytná kontrola stěračů a jejich gumiček, které řidiči nejednou poničí tím, že se v zimě snažili setřít namrzlý sníh právě stěračem místo škrabky. “O důležitosti dobrého stavu stíracích lišt svědčí fakt, že při dlouhotrvajícím dešti musí gumičky setřít v součtu plochu rovnající se velikosti fotbalového hřiště,“ připomíná Sirota.


A jsme u toho záchodu

Interiér auta dá většinou víc zabrat a vyžaduje víc času než se zdá. V potahových látkách, otvorech výdechů ventilace, rozvodu klimatizace, v koberečcích... Všude tam číhá doslova nebezpečí. Tedy zdravotní nebezpečí.

Auta jsou obecně ideální́ živnou půdou pro bakterie, plísně a roztoče. Je v nich teplo, mnoho nečistot z jídla, bot a podobně. Takže i naše auto může být zdrojem různých zdravotních potíží.

Související obsah

V sedačkách se drží nečistoty a roztoči, klimatizace může být pro změnu zdrojem virů a bakterií. Vypustí ji do ovzduší okamžitě poté, co ji začneme na jaře používat.

Vhodný způsob ošetření interiéru je impregnace, a to nejen palubní desky, ale i všech dalších plastových dílů. Ty díky ní změknou, získají opět původní vzhled a navíc nečistoty do nich budou pronikat daleko hůře.

Zdroj: Profimedia

Dalším vhodným postupem je tepování sedaček. Jde o speciální metodu hloubkového čištění čalounění účinným přístrojem, a to buď mokrou, nebo parní metodou. Z hlediska efektivity a úspory času je vhodnější parní metoda tepování, kdy s autem můžete odjet už po půl hodině od vyčištění, navíc horká pára bezpečně zničí roztoče, alergeny i plísně.

Horká pára si dokáže poradit i s nepříjemnými pachy v interiéru automobilu. Dokonce i odstraní zápach z cigaretového kouře.

Mokrá metoda se spíš hodí pro čištění v teplém počasí, protože je nutné auto větrat a nemůžete s ním okamžitě odjet.

S tím, co všechno se “zahnízdilo“ v našem autě během zimy, souvisí i nezbytnost pravidelného čištění klimatizace, výměny filtru atd. Rozhodně ne později než jednou za dva roky je na místě tuhle práci přenechat odborníkům.

Nezapomeňte zvednout kapotu

V servisu se nám při jarní prohlídce postarají i o výměnu kapalin, jako je motorový a případně převodový olej. To ostatní zvládneme sami. Jde například o kontrolu dalších kapalin – brzdové, vody v chladiči, ostřikovači...

Související obsah

Když už budete pod kapotou, rozhodně si všimněte, v jakém stavu jsou hadice, zda někde neprosakují.


A otevřít kufr...

Stejně důkladně, jako se budeme dívat pod kapotu, bychom měli nahlédnout pod víko zavazadelníku. Co tam hledat? To, co tam na jaře a v létě nepatří - zimní řetězy, lopatka, startovací kabely. Přebytečná kila musí pryč. Vězte, že za každé kilo navíc platíte vy. Odborníci ÚAMK spočítali, že každých 100 kilogramů navíc zvýší spotřebu paliva až o 0,3 litru na 100 km.

Ve výčtu jsme pominuli akumulátor a fakt, že v létě trpí ještě více než v zimě, nepřipomněli jsme tlakování plášťů a fakt, že drtivá většina českých motoristů jezdí na podhuštěných pneu... „Nicméně pokud motoristé udělají alespoň toto minimum, budou lépe připraveni na jarní příjemné cestování,“ dodávají odborníci ÚAMK.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu údržba

Důležité Události