Škoda 120

Fenomén Škoda 120: Typická vůně, zvuk motoru i vrzání dveří

Z dnes už legendární Škody 120, ve které spousta dnešních třicátníků strávila v dětství hodiny a hodiny na cestách s rodiči, se stává fenomén. Lidové vozidlo, které se vyrábělo ještě v tehdejším Československu, se teď prodává dokonce i za 120 tisíc korun.

Charakteristický zvuk motoru a snad ještě ikoničtější projev otevírání a zavírání dveří. Na Škodu 120 se stály před prodejnami dlouhé fronty. V osmdesátých letech stála 60 tisíc československých korun. Platy tehdy byly kolem 3,5 tisíce a tak se na “stodvacítku“ šetřilo roky.

Související obsah

Na silnicích je uvidíte už jen výjimečně, v bazarech je pak nahradily favority a felicie. Kdo má ale dneska v garáži Škodu 120 v dobrém stavu, možná ani netuší, jaký má doma poklad.

Jaroslav Valenta z Ústí nad Labem je nadšenec. Doma má škodovek hned několik. Kromě těch nejstarších, jako je tisícovka nebo rapid, mu stojí v garáži i Škoda 105 speciálně upravená na limuzínu. “Stodvacítky“ má rovnou dvě.

Související obsah

"Těm autům roste hodnota celkem rychle, těm starším ještě rychleji. Já si z toho dělám takový důchodový pilíř," směje se sběratel.

Třeba starý rapid může mít dnes hodnotu přes 300 tisíc. Pomalu se k tomu začínají blížit i čtyřicetileté “stodvacítky“.

Řídit takovou škodovku je z dnešního pohledu opravdu zážitek. Vůně, která je pro tento typ automobilu charakteristická, je cítit úplně všude. Motor uložený vzadu, žádný posilovač, žádné ABS, žádné technické vymoženosti...

Na internetu se dá najít několik aktuálně prodávaných “stodvacítek“. Jejich ceny nejdou pod 40 tisíc, za lepší kousky ale dáte i trojnásobek.

"Když se někde objeví, rozeberou si to většinou nadšenci nebo bohužel překupníci,“ dodává Valenta."

Související obsah

Tyto škodovky se vyráběly od roku 1976. Už ve své době přitom byly paradoxně zastaralé. Na silnice jich vyjely přibližně dva miliony. Ještě v roce 2002 to bylo nejrozšířenější auto na českých silnicích.

Pokud máte doma podobné kousky nebo třeba všelijak upravené verze, a chcete se s nimi pochlubit, pošlete nám je na [email protected].

A podívejte se i na naši reportáž z roku 2016, kdy "stodvacítky" slavily kulaté výročí:

TV Nova / TN.cz,
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události