Škoda Octavia

Zázrak! Oktávka má najeto 700 tisíc, přesto je v úžasné kondici

Zázrak! Oktávka má najeto 700 tisíc, přesto je v úžasné kondici
Zdroj: YouTube

Dvacet let stará tmavě modrá Škoda Octavia 1.9 TDI první generace je hvězdou internetu. Autoři populárního britského pořadu na YouTube CarThrottle se rozhodli otestovat, v jaké je kondici. A nestačili zírat.

Má najeto neuvěřitelných 695 000 kilometrů. A je to na ní poznat – stahovat jde jen jedno okénko, dveře se špatně otevírají, lak místy kvete, klima nefunguje a sedačky jsou po dvaceti letech roztržené. A, jak glosuje autor videa, uvnitř to smrdí, jako kdyby bylo pod kobercem mrtvé zvíře.

Jenomže o to tady nejde. Ten zázrak se schovává pod kapotou. Jde o naftový motor 1.9 TDI s výkonem 90 koní (66 kW). Za sebou má zmíněných téměř 700 tisíc kilometrů (přes 431 tisíc mil) – což je jako by absolvoval téměř celou cestu na Měsíc a zpátky, nebo 17krát objel zeměkouli.

Související obsah

Bez jediného zásahu! Pouze s patřičnou péčí a pravidelnou výměnou oleje. Auto má původní turbo i celý výfukový systém.

Autoři populárních videí se rozhodli na oktávce z roku 1998 s britským pravostranným řízením ukázat, jak na tom takový motor je. A odvezli ji na detailní prohlídku.

Jakmile mechanik začne rozebírat jednotlivé části motoru, nestíhá se divit. Mnohokrát zazní slovo "neuvěřitelné", dokonce mluví o zázraku.

Až na běžné známky opotřebení a zanesení od oleje a uhlíku je všechno v super stavu. "Neuvěřitelné, ty ujeté kilometry nezanechaly téměř žádné stopy. Podle stavu bych řekl, že má najeto maximálně 140 tisíc mil (přes 220 tisíc km),“ popisuje mechanik stav ventilů, hřídele, pístů, turba i těsnění. "Absolutně neuvěřitelné – tohle je dobré auto!" dodává.

O tom, co všechno má oktávka za sebou toho autoři videa moc neví. Její předchozí majitel jim ale řekl, že to auto měl fakt rád. A tomu mechanik přisuzuje i stav. "Kvalitní péče, pravidelná kontrola a výměna oleje i nemrznoucí směsi ve správném intervalu – někdo se o to auto skvěle staral. Údržba a správný olej, to je vše, co potřebujete, aby vaše auto běželo stovky tisíc kilometrů. Pokud se staráte o motor, není důvod, proč by mělo předčasně umřít. I tak jsem překvapený," říká mechanik.

A podobně zírá, když auto zvednou. Zespod je vidět svár na výfuku, měněny byly brzdové kotouče, jinak je podvozek původní. Tlumiče už mají to nejlepší za sebou, jinak je stav velmi dobrý. Podle mechanika vypadá podvozek na 100 tisíc ujetých kilometrů.

"Chceš-li auto na celý život, koukej po starých dieselových škodovkách. Je to opravdu, opravdu, opravdu dobré auto," nešetří chválou autoři videa.

CarThrottle sleduje na YouTube přes dva miliony lidí, na Facebooku má dokonce 6 milionů fanoušků. Testu Škody Octavia se všimli i další automobilové weby a videa samozřejmě vyvolala tisíce ohlasů. Řada lidí je překvapena - vždyť dieselové motory jsou obecně považovány za méně spolehlivé než benzínové a taky nákladnější na údržbu a výměnu dílů. Jak je vidět, neplatí to vždy.

Hodně lidí naopak upozorňuje, že staré turbodiesely koncernu Volkswagen jsou prostě vynikající. A tahle škodovka dokazuje, že se fakt povedly (debatu o emisích a pronásledování starých nafťáků tentokrát nechme stranou…), jejich životnost ale hodně závisí na údržbě a kvalitě používaného oleje i nafty.

Související obsah

Co bude s modrou oktávkou dál? V dílně ji vyčistili, dostala nové těsnění hlavy válců, řemen, filtr, termostat a další díly. Její předchozí majitel si nepřál, aby byla zničena. A tak CarThrottle budou dál testovat, co ještě dokáže. Měla by dostat nový lak a zaslouženou renovaci zvenku i zevnitř. A příště chtějí vyzkoušet, kam dojede na jednu nádrž – vždyť spotřeba tohoto dvacet let starého motoru má být jen 3,5 litru na 100 km.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Škoda Octavia

Důležité Události