Krádež auta

Lidé si schovávají klíče do mikrovlnky. Mají dobrý důvod!

Lidé si schovávají klíče do mikrovlnky. Mají dobrý důvod!
Zdroj: Profimedia

Klíče od auta schované v mikrovlnné troubě nebo v lednici? Proboha proč? Má to celkem logické vysvětlení. Tyhle spotřebiče dokáží ochránit vaše auto před novodobými zloději. Funguje to, jen nezapomeňte na důležitou věc…

Stačí pár vteřin a auto je fuč. Stovky majitelů luxusních vozů se už přesvědčily, jak jednoduché je pro zloděje přelstít bezklíčové odemykání. Tenhle moderní systém sice umožňuje řidiči odemknout a nastartovat auto s klíčem (nebo kartou) v kapse, zároveň ale výrazně usnadňuje cestu zlodějům.

Související obsah

Ti dokáží s patřičným vybavením zesílit signál klíče a auto odemknout na dálku. A umí to klidně přes zeď nebo dveře! Takže vám s autem v pohodě odjedou, zatímco máte klíče pověšené pěkně doma v předsíni. A nebo uložené v kabelce, zatímco popíjíte latté v kavárně.

Zdroj: ADAC

Zloději musí pracovat v týmu, jeden s první částí zařízení loví a zesiluje signál, druhý pak čeká u auta, až se podaří signál z klíčku přijmout. Pak pohodlně odemyká i startuje. Jak ukazují případy krádeží zachycené na bezpečnostní kamery, vše trvá pár vteřin a signál se dá poslat na vzdálenost desítek metrů.

VIDEO: Odcizení vozidla za 3,5 milionu korun  

Zařízení se dá sehnat velmi snadno za dva až tři tisíce. Podle aktuálních statistik se podobně kradou až dvě třetiny aut. Jen málokteré se totiž umí ubránit. V loňském testu německého autoklubu ADAC dokonce propadla všechna auta vybavená bezklíčovým systémem. A to se testovalo 100 vozů 30ti značek.

Související obsah

Dá se útokům čelit?

A jsme u ledniček a mikrovlnek. Klíčky vysílají signál neustále, ale zachytit se dá jen na určitou vzdálenost. Experti proto doporučují je ukládat co nejdál od zdí a dveří. A ochranu poskytuje i kov, který signál nepropustí - stačí alobal nebo plechová krabička. Někteří výrobci dokonce nabízejí speciální kovem vyztužené klíčenky. Ale taková lednička nebo mikrovlnka je prostě jistota. Zaručeně ukryje klíč tak, že není možné signál vystopovat. Jen jedno malé upozornění: nezapomeňte klíčky vyndat, než začnete v mikrovlnce vařit...

Jaká auta se kradou nejvíc?

Policisté si pravidelně vedou statistiky značek a typů vozů, o které je mezi zloději největší zájem. Stejně tak mají v evidenci zaznamenaná místa, kde se kradlo nejvíc. Jestli je v ohrožení i vaše auto, se podívejte zde.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události