Ojetiny

Neskočte na pohádky. Tyto skryté vady jsou největší hrozbou

Neskočte na pohádky. Tyto skryté vady jsou největší hrozbou
Zdroj: Profimedia

Smyšlené příběhy, falešná historie, technické závady. Tohle jsou triky, které zkoušejí podvodníci na trhu s ojetinami. Nenechte se napálit, podívejte se, jaké technické nebo právní vady nejčastěji používají.

Ačkoli se kultura prodeje ojetých aut na českém trhu postupně zlepšuje, stále ještě hrozí poměrně veliké riziko, že neopatrný kupující sedne na lep podvodníkovi. “Koupě neprověřeného auta někde na ulici od neznámého prodejce je nejrizikovější počin, jaký může zájemce o ojetý vůz udělat,“ říká Pavel Foltýn z Auto ESA.

Související obsah

Někteří podvodníci si na tom dokonce udělali byznys a i když ví, že na jejich triky opatrný nebo věci znalý kupec neskočí, vyplatí se jim počkat na neopatrného zájemce. “Nejčastěji se takto zbavují vozů po totální havárii, případně aut s nějakou vážnou technickou nebo dokonce právní vadou,“ upozorňuje Foltýn.

Obvyklým důvodem bývá snaha prodat auto s nějakým technickým problémem, kvůli kterému má vůz potíže projít přes pravidelnou technickou kontrolu a oprava by byla nerentabilní. “Běžně se jedná o vozy s odstraněným nebo nefunkčním filtrem pevných částic,“ varuje Foltýn. Bez důkladné prohlídky a diagnostiky ale kupující na místě prakticky nic nezjistí.

Podvodníci mohou snadno maskovat i jiné vážné vady jako třeba únik chladící kapaliny či vysokou spotřebu oleje motoru. Každopádně se většinou jedná o nákladný problém, jehož oprava vyjde klidně na několik desítek tisíc korun. Investice do oprav nepoctivý prodejce podstupovat nechce, ale auto se snaží prodat, jako by bylo bezzávadové. Neopatrný kupující pak během prohlídky vozu a krátké testovací jízdy nemá moc šancí takový problém odhalit.

Související obsah

Před váhavým kupcem si prodávající často vymyslí ohranou pohádku o tom, že se stěhuje do jiné země, že potřebuje vůz rychle prodat a podobně. Neopatrný zájemce pak většinou dostane menší slevu a už je v pasti. Prodejce pak zmizí a už o něm nikdy nikdo neuslyší.

Technické vady ale nejsou jediným strašákem. Podvodníci se mohou snažit rychle prodat i auto, které je například předmětem exekuce nebo patří leasingové společnosti. “Zejména u dovezených aut ze zahraničí stále hrozí, že se jedná o zpronevěřené či kradené auto, které má padělané doklady,“ vysvětluje Pavel Foltýn z Auto ESA.

Obrana proti podobným nekalým praktikám je poměrně jednoduchá. Stačí se vyhnout pochybným a podezřelým nabídkám i neznámým prodávajícím a hledat ojeté auto pouze u zavedených prodejců. Především vymahatelnost práva a záruk je u nich mnohem jednodušší.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události