Bakterie

Kde je víc bakterií než na záchodě? To byste asi nečekali

Je všeobecně známé, že bakterie způsobují nemoci, alergie nebo zdravotní potíže. Úplně ubránit se jim ale podle odborníků není možné, protože se nachází téměř všude. Odborníci teď přišli s tím, že nejvíce bakterií je tam, kde by je čekal málokdo.

Toaleta, lednice, počítačová klávesnice nebo klimatizace, to jsou místa, kde se hromadí bakterie ve velkém a bývají tak příčinami různých zdravotních problémů a nemocí.

Asi nejvíce bakterií by většina z nás čekala například na toaletě nebo v koupelně. Odborníci ale přišli s novou teorií. “Vědci dokázali, že na volantu je devětkrát více bakterií a dalších nečistot než například na záchodovém prkénku. Obecně se dá říct, že interiér auta patří mezi nejšpinavější místa okolo nás,“ prozrazuje mluvčí ÚAMK Igor Sirota.

Související obsah

Samozřejmě to mnohem více platí pro vozidla, která jdou z ruky do ruky. Týká se to jak služebních vozidel firem, tak automobilů v půjčovnách. Pro ty, kdo trpí například kožními problémy, je pak řízení auta z půjčovny svým způsobem dokonce nebezpečné.

Kromě volantu se skrývá nejvíce bakterií v klimatizaci nebo na madlech dveří. “Jedná se o bakterie a viry, které mohou lidem s oslabenou imunitou způsobit i zdravotní potíže,“ dodává Sirota.

Evropské autokluby provedl test i na čerpacích stanicích. Výsledky potvrdily, že asi 70 procent všech kontrolovaných rukojetí čerpacích stojanů bylo silně napadeno škodlivými bakteriemi.

Související obsah

Ohrožení jsou hlavně lidé s oslabeným obranným systémem, chronicky nemocní, alergici, kojenci nebo senioři. Nejčastěji se po infekci z povrchu například věnce volantu, řadicí páky nebo povrchu madel a palubní desky automobilu objevuje chřipkový virus nebo patogeny, které mohou způsobit průjem či zvracení.

Některé patogeny mohou přežít nikoliv týdny či měsíce, ale mnoho let. A nic na tom nemění ani to, že v autě je na slunci až 60 stupňů a na volantu nebo palubní desce možná ještě víc. Některé bakterie a viry zcela bez problémů přežijí i velké změny teplot.

Kdybyste však teď chtěli začít všechna zmíněná místa pulírovat, zadržte! Ani to prý není zdravé. “Úzkostlivě odstranit všechny bakterie ani nejde a není to ani příliš vhodné, protože lidský organismus by se od malička měl naučit s nimi žít,“ upozorňuje Dana Šalamunová ze středočeské hygienické stanice.

Ochranu před bateriemi volí každý jinou - zatímco některým stačí pouze mytí rukou, antibakteriální gel a občasné otření interiéru auta, jiní nedají dopustit například na roušku.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události