Automobilky

Už i Porsche! Tycan bude první elektrický sporťák ze Stuttgartu

Už i Porsche! Tycan bude první elektrický sporťák ze Stuttgartu
Zdroj: Porsche

Sporťák s čistě elektrickým pohonem vyjede z továrny Porsche příští rok. Stuttgartská automobilka už chystá sériovou výrobu a oznámila i jméno svojí novinky. S nástupem elektřiny přijdou sportovní vozy o dost decibelů z jejich drsného zvuku, o výkon by ale přijít neměly.

Bude se jmenovat Tycan, název je inspirovaný logem automobilky, ve Stuttgartu si ho vypůjčili z orientálních jazyků a znamená “čilý, mladý kůň“. A sportovní vůz by měl svému názvu dostát, i když pofrčí na elektřinu. „Náš nový sportovní elektromobil bude silný a ochotný podávat výkony; bude to vozidlo, které dokáže překonávat i dlouhé vzdálenosti a symbolizuje svobodu,“ říká Oliver Blume, předseda představenstva společnosti Porsche AG.

Související obsah

Dva synchronní elektromotory s permanentním magnetem poskytují celkový nejvyšší výkon více než 600 koní (440 kW). Sportovní elektromobil díky tomu dokáže zrychlit z 0 na 100 km/h za výrazně méně než 3,5 sekundy a na 200 km/h za necelých dvanáct sekund.

Ještě pozoruhodnější je však v kategorii elektromobilů dosud nevídaný trvalý výkon. Bez ztráty výkonu lze absolvovat několik akcelerací v řadě. Maximální dojezd přesahuje 500 kilometrů. Automobil s pohonem všech kol disponuje elektrickou soustavou s napětím 800 V a je připraven pro nabíjení v síti rychlonabíjecích stanic. V tomto případě bude možné během čtyř minut doplnit dostatek energie pro ujetí dalších 100 kilometrů.

Zdroj: Porsche

Model vychází z koncepční studie “Mission E“. Toto označení se mezitím stalo symbolem kompletní elektrické ofenzivy značky. Porsche do elektrické mobility investuje do roku 2022 více než šest miliard eur. Společnost tak zdvojnásobila původně plánované výdaje.

Z dodatečných tří miliard eur chce přibližně 500 milionů eur dát na vývoj variant a derivátů modelu Taycan, jedna miliarda eur půjde na elektrifikaci a hybridizaci stávající produktové palety, několik stovek milionů eur do rozšiřování výrobních závodů a 700 milionů eur je vyhrazeno na nové technologie, nabíjecí infrastrukturu a chytrou mobilitu.

Související obsah

Díky modelové řadě Taycan vznikne jen v hlavním závodě Zuffenhausenu u Stuttgartu přibližně 1200 nových pracovních míst.

Německá automobilka oznámila označení pro první čistě elektricky poháněnou modelovou řadu v rámci oslavy 70 let sportovních vozů Porsche.Slovní označení mají u značky vždycky konkrétní spojení s příslušným modelem a jeho vlastnostmi. Označení Boxster vyjadřuje spojení motoru „boxer“ a karoserie „roadster“, Cayenne symbolizuje ostrost, Cayman je kousavý a hbitý, Panamera je více než “gran turismo“ a jako taková by mohla zvítězit i v dálkovém závodě Carrera Panamericana. Označení Macan je odvozeno od indonéského slova s významem “tygr“, má upozornit na mrštnost, sílu, fascinaci a dynamiku.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události