Zabezpečení

Účinná ochrana před zloději: Satelit, písek nebo pořádný zámek?

Účinná ochrana před zloději: Satelit, písek nebo pořádný zámek?
Zdroj: Thinkstockphotos

I když počet krádeží aut v Česku postupně klesá, pořád každý rok zmizí přes tři tisícovky osobních aut. Ať už jde o nové vozy nebo ojetiny. Existuje spolehlivá ochrana? Tohle radí expert.

Spolehlivý systém zabezpečení ochrání auto před nenechavci, ale může přinést i slevu na pojištění. Rozhodně není pravda, že nemá smysl chránit ojeté auto. Většina pojišťoven totiž v případě vybavení vozu některým ze spolehlivých systémů poskytuje významné slevy z pojištění proti krádeži. Investice do zabezpečení vozu se tak majitelům alespoň částečně vrátí na nižší pojistce.

"Poslední dobou je velice oblíbeným prostředkem satelitní zabezpečení vozu s aktivním sledovacím zařízením," říká Pavel Foltýn z Auto ESA.

Satelitní zabezpečení umí online sledovat pohyb auta, takže ho má majitel pod kontrolou i v případě, kdy ho například někomu půjčí. Může okamžitě zjistit polohu vozidla a systém zaznamenává i historii pohybu a také vybraná jízdní data. Satelitní zabezpečení umí navíc spustit poplach, pokud vůz opustí svoji pozici.

Související obsah

Alternativou satelitního zabezpečení může být například GSM Tracker, což je "krabička" s lokátorem a SIM kartou. Pomocí SMS lze ihned získat přesné souřadnice auta, což výrazně zvyšuje šanci na jeho vypátrání v případě krádeže. Také tenhle systém umí poslat zprávu v případě, že se se zabezpečeným vozidlem manipuluje. Výhodou je, že se neplatí pravidelné paušální poplatky za monitoring, ale jen za odeslané SMS.

Oblíbeným zabezpečovacím prvkem je také pískování skel vozidla. "Principem takového zabezpečení je faktické znehodnocení vozidla pro zloděje," vysvětluje Pavel Foltýn. Každé okno dostane VIN kód, který nelze odstranit. Zloději by tak museli vyměnit všechna skla, což takovou krádež a následnou "legalizaci" docela prodraží.

Pískování skel je rychlé, poměrně levné a hlavně dost účinné. Statistiky ukazují, že snižuje pravděpodobnost odcizení vozu až o 96 %. Pískování je navíc výrazně spolehlivější než obdobná technologie leptání skel. Vyleptané označení jde totiž při troše snahy odstranit.

Související obsah

Samozřejmě se stále používá i mechanické zabezpečení vozidla, hlavně pak zámek převodovky. Je to možná staromódní, ale pořád účinný způsob. Mechanické zabezpečení zabrání tomu, aby mohl zloděj s autem odjet. Nebo mu alespoň krádež výrazně zkomplikuje. Ačkoli se nikdy nedá zaručit stoprocentní ochrana, každý takový systém může zloděje odradit.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události