Uber

Policie: Řidička mohla zabránit smrti. Ale sledovala pěveckou šou

Policie: Řidička mohla zabránit smrti. Ale sledovala pěveckou šou

Smrtelné nehodě autonomního volva společnosti Uber, se dalo zabránit. Jenže řidička nesledovala provoz, místo toho koukala na stream pěvecké soutěže "The Voice". Vyplývá to z policejní zprávy, kterou vyšetřovatelé zveřejnili ve čtvrtek.

"Havárie by se nestala, kdyby sledovala vozidlo a podmínky na vozovce a nerozptylovala se,“ píše se v policejní zprávě.

Nehoda se stala v březnu v Tempe na předměstí Phoenixu v Arizoně. Řidička Rafaela Vasquezová sledovala pěveckou šou na telefonu prostřednictvím on-line streamingové služby. Policie si vyžádala výpis, podle kterého stream začal zhruba 45 minut před nehodou a skonči v čase srážky.

Související obsah

Autonomní Volvo XC90 v tu chvíli jelo v režimu autopilota, ale řidička ne něj měla dohlížet a sledovat provoz. I záznam z kabiny ukázal, že místo toho kouká někam pod palubní desku a provozu se nevěnuje. Během zhruba osmnáctikilometrové trasy se pod palubku podívá asi dvěstěkrát. Vyšetřovatelům tvrdila, že koukala displej autonomního systému v autě.

Na silnici vzhlédla asi půl vteřiny před tím, než vůz srazil chodkyni vedoucí kolo. Devětačtyřicetiletá žena zranění podlehla.

Vůz v té chvíli jel povolenou rychlostí 70 km/h. Kdyby řidička dávala pozor, mohla podle vyšetřovatelů chodkyni vidět a reagovat už 43 metrů před místem střetu. Při okamžité reakci by prý vůz zastavil 12 metrů před chodkyní.

Související obsah

Podle amerického Národního úřadu pro bezpečnost v dopravě (NTSB) za nehodu může i úprava technologie v autě. Samořiditelné volvo rozpoznalo chodkyni poprvé šest vteřin před nárazem. Ještě vteřinu před nehodou systém vyhodnotil, že je nutné brzdit. Jenže auto nebrzdilo.

Související obsah

Podle předběžných závěrů NTSB společnost Uber v autě nechala deaktivovat některé asistenční systémy včetně nouzového brždění. Nejspíš kvůli předešlému nepředvídatelnému chování vozů a chybám ve vyhodnocení objektů v okolí silnic.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události