Zetor

Armádní "traktor". Zetor poprvé testoval obrněný speciál Gerlach

První testy má za sebou nové taktické obranné vozidlo Zetor Gerlach. Armádní čtyřkolový speciál z dílen Zetoru si troufá na velmi náročný terén. A vydržet má útok dělostřeleckým granátem i výbuch miny.

Gerlach ukazuje, že značka Zetor už neznamená jen traktory. Po terénním okruhu se proháněl rychlostí 80 km/h. V testech si poradil s půlmetrovou překážkou, metr širokým zákopem i šedesátistupňovým stoupáním. To vše s posádkou a nákladem, tedy závažím dohromady vážícím přes 1,1 tuny. Samotný obrněnec váží 12,5 tuny a měří 2,5 metru.

Související obsah

Návrh nového vojenského vozidla pochází z dílny Zetor Engineering Slovakia, která je součástí skupiny HTC Investment. Na realizaci projektu se podílí i brněnská společnost Zetor. Ta už je podepsaná pod armádními projekty lehkého bojového vozidla Fox vycházejícího z Mercedesu třídy G a pásového vozidla Wolfdog.

Taktické vozidlo Gerlach vyniká především vysokým stupněm balistické ochrany v kombinaci s mobilitou. Podvozek má světlost 46 cm a vůz by měl přebrodit až 1,2 metru.

Klíčovou vlastností nového projektu je volitelná balistická ochrana, která díky speciálnímu pancéřování kabiny umožňuje nakonfigurovat stupeň ochrany až na jeden z nejvyšších. Posádku ochrání před improvizovanými nástražnými systémy a také před střepinami dělostřeleckého granátu.

Prostor pro posádku se dá nakonfigurovat na 2+2, 2+3, ale i 2+4 členy.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události