Děti

Už tam budeme??? Tyto rady vám usnadní cestování s dětmi

Už tam budeme??? Tyto rady vám usnadní cestování s dětmi
Zdroj: Profimedia

Dlouhá cesta nebývá zrovna tou nejpříjemnější částí letní dovolené. Obzvlášť se dětmi je cestování autem mnohdy náročné. Jak se připravit, aby cesta uběhla co nejrychleji, bez komplikací a bezpečně? Připravte se pořádně a naplánujte dobře trasu. A přečtěte si následující rady.

Cestování s dětmi na dlouhé vzdálenosti je náročné, ale dobrá příprava pomůže úskalí cesty na dovolenou překonat. „Neupřednostňujte ale pohodlí na úkor bezpečnosti. Povolit například dětem v sedačce pásy je riskantní,“ říká Pavel Foltýn z Auto ESA.

Pásy

Pokud si děti stěžují na to, že je pásy škrtí, zkuste je třeba obalit měkčenými návleky. Ale nesmí být omezena funkce bezpečnostního pásu dětské sedačky. Vozit dítě na klíně je nejen zakázané, ale hlavně krajně nebezpečné. V případě nehody nemá dospělý šanci dítě v náručí udržet.

Související obsah

Klimatizace

Děti potřebují na dlouhé cestě chládek a stín, ale nepřehánějte to s klimatizací. Rozdíl teplot venku a v autě by neměl být více než 5°C. Pokud víte, že budete brzy vystupovat, klimatizaci vypněte nebo zvyšte teplotu blíže okolní, aby tělo nezažilo takový teplotní šok. „Pokud má vůz také výdechy klimatizace vzadu, ujistěte se, že vzduch nefouká dětem přímo na tělo a obličej,“ doporučuje Foltýn. Klima v autě zlepší také třeba jen stínítka na zadní okna.


Jídlo a pití

Důležité jsou pravidelné přestávky, které prospějí samozřejmě i řidiči a dospělým cestujícím. Děti potřebují přestávku aspoň jednou za hodinu. Každou je dobré využít k menší svačině, ať děti nejí za jízdy v autě. Řešit zaskočený drobek ze sušenky během jízdy na dálnici není rozhodně bezpečné. Nepodceňujte pitný režim dětí, ale zase to s pitím nepřehánějte, děti musí na toaletu mnohem častěji než dospělí.

Zábava

Dlouhá cesta samozřejmě nebude děti bavit. Zkuste ji naplánovat tak, aby si mohly děti někde chvíli hrát a odreagovaly se. Mnohdy to rodiče řeší tím, že dají dětem do ruky telefon nebo tablet, ale malí pasažéři kvůli tomu mohou trpět nevolností. Nesledují okolí a jsou pak mnohem náchylnější k projevům kinetózy, tedy tzv. nemoci z pohybu. “Pokud to věk dětí umožňuje, zapojte je do konverzace a vymyslete hru, která je bude nutit sledovat okolí a provoz. Tím se projevy kinetózy zmírní,“ doporučuje Pavel Foltýn.

Související obsah

Děti každá hra časem omrzí, mějte v rukávu několik způsobů, jak je zabavit. Ale neberte do auta objemné a těžké hračky. V případě nehody by velký a těžký předmět působil jako projektil, který může někoho zranit. To platí například i pro láhev z vodou. Vše, co zrovna nepoužíváte, dobře v autě upevněte.

Změna stylu jízdy

Jízda s dětmi také vyžaduje změnu stylu jízdy. Prudké akcelerace a brzdění, rychlé průjezdy zatáček či jízda přes horizont jim nedělá dobře. Plynulost však prospěje nejen dětem v sedačkách, ale také řidiči a spotřebě paliva.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události