Automobilky

Rychlá a zběsilá Toyota Supra je zpět! Poprvé vyjela na dráhu

Rychlá a zběsilá Toyota Supra je zpět! Poprvé vyjela na dráhu
Zdroj: Toyota/YouTube

Po letech spekulací, špionážních snímků, studií a náčrtků je Toyota Supra konečně opravdu zpátky na silnici. Vůz, který si mimo jiné zahrál v prvním filmu série Rychle a zběsile, se ukázal na tradičním britském Festivalu rychlosti v Goodwoodu. I když zatím jen při ukázkové jízdě a s kamufláží.

Na videu je vidět, že na trati slavného závodu do vrchu Supra nejede naplno. I tak je šestiválec pod kapotou slušně slyšet. Jde o prototyp označený A90, který by už měl být hodně blízko výsledné podobně sériově vyráběného drsného sportovního kupé.

Supra při debutu na dráze nakonec absolvovala jen ukázkový nájezd do kopce, aby trochu navnadila fanoušky. Víc zatím Toyota neukázala.

Související obsah

Pod kapotou by se měl ukrývat třílitrový řadový šestiválec od BMW s turbodmychadlem, který dodá výkon 335 koní. Pohon zadních kol má dirigovat dvouspojková automatická převodovka. Supra má vážit kolem 1,5 tuny a z nuly na sto zrychlit za méně než 4 vteřiny.

K dispozici ale bude i o něco slabší dvoulitrová varianta s výkonem 248 koní, nebo naopak ještě silnější verze GRMN, tedy Gazoo Racing Masters of Nürburgring, jak Toyota tradičně označuje ostré verze svých modelů.

Sportovní Supra se vyráběla ve čtyřech generacích mezi lety 1978 a 2002, pak japonská automobilka produkci z ekonomických důvodů zastavila. Návrat GT legendy ohlásil až nový šéf Toyoty Akio Toyoda. V době autonomních aut chce prý nabízet i ryzí sporťák pro lidi, kteří pořád milují řízení.

Model bude využívat techniku BMW, stát má na platformě, kterou automobilky vyvinuly společně a Němci ji využijí pro nové kupé Z5.

Související obsah

Na jaře automobilka v Ženevě ukázala jako předzvěst koncept nabušené závodní verze vozu GR Supra Racing. Brzy snad předvede v plné kráse bez kamufláže i “civilní“ Supru, prodávat by se měla od začátku příštího roku a cena se má pohybovat kolem 1,4 milionu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události