Bezpečnost

Hyeny! Ujedou od každé šesté nehody, nechávají za sebou oběti

Hyeny! Ujedou od každé šesté nehody, nechávají za sebou oběti
Zdroj: TV Nova

Nepochopitelný trend zaznamenali dopravní experti na českých silnicích. Řidiči, kteří způsobí nehodu, od ní stále častěji ujíždějí. A je jim úplně jedno, že za sebou nechávají těžce zraněné a mrtvé.

Během prvního pololetí letošního roku viníci ujeli od 8 726 nehod. Tedy od každé šesté!

"Těchto případů bylo oproti loňsku o 117 více. Bohužel se však nejednou jednalo o nehody s následky na zdraví a životech. Konkrétně pak bez pomoci zůstalo 16 zraněných těžce a 278 lehce. Zatímco v roce 2017 při těchto událostech nepřišel nikdo o život, letos to bylo již 7 osob. Čili tři procenta lidí zemřela při nehodách, od kterých viníci ujeli," upozorňuje Roman Budský, odborník z Týmu silniční bezpečnosti.

Související obsah

Alkohol byl zjištěn u 2 119 viníků dopravních nehod, což bylo o 199 případů více než loni. Při nehodách s alkoholem zemřelo celkově 15 osob, meziročně o 5 méně. Ve 12 případech byla hladina alkoholu vyšší než 1 promile. Alkohol ve spojení s drogami byl zjištěn u dalších 20 nehod, na rozdíl od loňského roku při nich přišla o život 1 osoba. Samotné drogy pak neblaze asistovaly u 116 nehod, které se však naštěstí obešly bez obětí na životech.

Během prvního pololetí letošního roku vyšetřovala policie na českých silnicích celkově 49 976 dopravních nehod, při kterých přišlo o život 233 osob. Celkem 112 lidí zemřelo v osobních automobilech (z toho bylo 88 řidičů a 24 spolujezdců), 56 obětí bylo mezi chodci, 38 mezi motocyklisty, zemřelo 16 cyklistů, devět osob jedoucích v nákladních automobilech a dvě v autobusech.

Do konce června zemřelo na českých silnicích 9 dětí, což je oproti loňsku o 5 více.

Související obsah

Dalších 1 047 lidí utrpělo zranění těžké a 11 553 lehké. Oproti stejnému období roku 2017 narostl počet nehod o 79 (o 0,2 %). Zvýšil se i počet jejich obětí, a to o 10, (4,5 %), i lehce zraněných bylo více – konkrétně o 261 (2,3 procenta). Naopak se snížil o 69 (6,9 procenta) počet těžce zraněných.

Vinou řidičů osobních automobilů zemřelo 149 lidí, dalších 27 pochybením šoférů nákladních vozidel. Motocyklisté měli na svědomí dalších 26 mrtvých, chodci 11. Pochybením cyklistů zemřelo 6 lidí, řidičů autobusů 4 a po 1 člověku zahynulo vinou řidiče tramvaje či jiného motorového vozidla. Lesní zvěř byla označena za viníka jedné smrtelné nehody.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Bezpečnost

Důležité Události