Dálnice

Nejdřív křeček, pak rak a čmelák. Teď už D49 nestojí nic v cestě

Po letech problémů a odkladů to konečně vypadá, že se u Hulína na Zlínsku začne se stavbou dálnice D49. Ta by měla v budoucnu vést kolem Zlína až na Slovensko.

Stavbu důležité dopravní spojnice blokovali kvůli chráněným živočichům ekologičtí aktivisté. Soud jejich argumenty ale zamítl.

Dlouhá léta rozestavěná dálniční křižovatka u Hulína, obří kopce navezené hlíny, dva mosty těsně před dokončením - i tak může vypadat několik roků blokovaná stavba dálnice. Přitom měla už dávno ulevit okolním obcím.

Hlavním problémem byly dlouho peníze. Ale ty se nakonec v rozpočtu našly.

Když se konečně začalo, předražená studie za více než dva miliony korun potvrdila, že tu žije chráněný křeček. Odvolání odpůrců dálnice stavbu zastavilo. Brněnský krajský soud po více než roce jejich argumenty odmítl. Jenomže ti přišli s dalšími trumfy - se čmelákem a rakem. Před pár dny padla ale i tato překážka.

Související obsah

"Krajský soud v Brně rozhodl o žalobě přednostně a to z toho důvodu, že posuzoval žalobu jako stavbu ve veřejném zájmu," vysvětlila mluvčí brněnského krajského soudu Eva Sigmundová.

Silničáři teď ale musejí vyřizovat úplně od začátku všechna povolení. Pod dálnicí ale nechají raději postavit průchod pro křečky, nebo speciální stěny pro netopýry.

"Čekáme na odůvodnění rozsudku a pak se poradíme s právníky a uvidíme, zda podáme kasační stížnost," komentuje nejnovější vývoj v kauze Miroslav Patrik z hnutí Děti země.

Termín, kdy se konečně kopne do země, nechtějí silničáři raději ani odhadovat. Přitom se už dávno mělo alespoň po části D49 jezdit.

pez, Petr Zapletal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události