Závod

Výsledek milionářského "závodu"? Jeden zatčený a tučné pokuty

Výsledek milionářského "závodu"? Jeden zatčený a tučné pokuty
Zdroj: Profimedia / Instagram

Závod se tomu jen říká, se závoděním to nemá nic společného a rozhodně nejde o žádnou tajnou akci. Gumball 3000 je spíš tradiční předváděčka luxusních aut, jejich majitelů a celebrit na evropských silnicích. S dodržováním předpisů si ale řidiči na veřejných silnicích moc hlavu nelámou, a tak každoročně padají tvrdé tresty.

Trasa letošního ročníku se českým silnicím vyhnula. Gumball startoval v sobotu v Londýně a pak si ho užili hlavně ve Francii a Itálii. Z Boloni supersporty a všelijak upravené luxusní káry odletěly včera do japonské Osaky. Skoro 5000 km dlouhá trasa končí v sobotu v Tokiu.

Poté co spanilé milionářské jízdě v předchozích ročnících několikrát dělali problémy němečtí policisté, organizátoři radši otočili trasu rovnou na jih. Jenže tentokrát několik účastníků padlo do pasti i ve Francii.

Nejtvrdší trest vyfasoval britský řidič vozu značky Rolls Royce, který si to hned v první francouzské etapě z Calais do Chantilly šinul po dálnici závodním tempem přes 230 km/h.

Muž byl zatčen, dostal zákaz řízení na francouzských silnicích, tvrdou pokutu a noc z neděle na pondělí trávil ve vazbě. Auto mu policie zabavit nemohla, protože pilot nebyl jeho majitelem.

Britská média odhadují pokutu na v přepočtu skoro 20 tisíc korun. Tolik totiž nedávno vyfasoval ve Francii jiný Brit, který se po dálnicí řítil podobnou rychlosti ve svém McLarenu v rámci obdobné akce pojmenované Modball.

Související obsah

Francouzští policisté vybudovali svou past u městečka Setques, jen 100 kilometrů od přístavu Calais, kam průvod 120ti aut dorazil z Británie.

Kromě britského závodníka čtrnáctičlenná policejní hlídka zastavila dalších 15 supersportů. Všem naměřila víc než 160 km/h a všem rozdala tučné pokuty.

Francouzi se rozhodli postavit past poté, co byl Gumball 3000 odstartován. Nejspíš chtěli hned za lamanšským průlivem dát účastníkům najevo, že se nimi párat nebudou a že mají dodržovat francouzské pravidla.

Letos Gumball 3000 slavil 20. výročí, na některé vozy se podívejte v galerii:

 

Každý, kdo se chce "závodu" účastnit, musí zaplatit startovné v řádech desetitisíců korun. Velká část výtěžku pak jde každoročně na charitu.

Akce se pravidelně účastní řada celebrit. V Londýně letos například mával startovní vlajkou herec a někdejší hvězda Pobřežní hlídky David Hasselhoff.

Gumball či Modball a další obdoby jsou inspirované původním legendárním americkým Cannonballem. S tajným závodem napříč Spojenými státy už ale nemají nic společného. Snad jen to, že si účastníci s rychlostními limity moc starostí nedělají.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události