Povinná výbava

Revoluce: Povinná výbava i autolékárničky se smrsknou!

Revoluce: Povinná výbava i autolékárničky se smrsknou!
Zdroj: Profimedia

Čeští řidiči se nejspíš už na podzim dočkají menší revoluce v kufru svých aut. Podle návrhu, který připravilo ministerstvo dopravy, se má smrsknout jak povinná výbava, tak obsah autolékárniček. Z některých vozů dokonce zmizí i rezerva a nářadí potřebné k její výměně.

Nová verze vyhlášky by podle plánu ministerstva měla začít platit už od letošního října. Návrh počítá s tím, že z povinné výbavy vypadnou například náhradní žárovky do světlometů či náhradní pojistky.

"Vozit povinně v autě žárovky nebo pojistky už je v současnosti zbytečné, u nových aut řidiči stejně nechávají výměnu světel na servisu,“ vysvětluje ministr dopravy Dan Ťok.

Související obsah

Plánované změny kvitují i experti, podle kterých jde o krok správným směrem. Například Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti se nechal slyšet, že v řadě evropských zemí řidiči povinnost vozit náhradní pojistky a žárovky nemají už teď, případně tam tuto povinnost nikdo ani nezavedl.

"A co se týče autolékárniček, vždy jsem říkal, že s sebou vozíme malou polní nemocnici," dodává pro deník Budský. A resort dopravy těmto slovům nyní dává za pravdu - "zhubnout" totiž mají i lékárničky.

Pokud vláda novou podobu vyhlášky schválí, zmizí z autolékárniček trojcípý šátek, plastová rouška, náplast s polštářkem a nůžky.

"Po domluvě s ministerstvem zdravotnictví jsme se rozhodli, že pro první pomoc postačí lékárnička bez roušky, nebo náplastí s polštářkem a už jí nebude nutné měnit kvůli expiraci," dodává Ťok.

Konkrétní přehled chystaných změn v obsahu autolékárniček najdete zde:

Související obsah

Největší změna se ovšem týká rezervních kol (a jejich rozměrů). Upravená vyhláška totiž počítá s tím, že pokud jsou na autě pneumatiky, které i po defektu umožňují nouzové dojetí do servisu, nemusí řidič v autě vozit ani hever, ani rezervu.

Stejné to má být pro ty motoristy, kteří si platí asistenční službu, která pneumatiku vymění či zalepí za ně. Návrh vyhlášky nyní putuje do připomínkového řízení, pak ho dostane legislativní rada vlády. Je tedy možné, že se ještě změní.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události