Cestování

Jedete autem do Chorvatska? Pozor na odlišné předpisy

Jedete autem do Chorvatska? Pozor na odlišné předpisy
Zdroj: Profimedia

Chorvatsko je jednou z nejoblíbenějších dovolenkových destinací Čechů. I když jsou chorvatské dopravní předpisy podobné jako ty naše, na pár odlišností je třeba dát pozor. Týkají se hlavně méně zkušených řidičů a pozor je třeba dát na trochu jiné používání dětských sedaček a povinnou výbavu.

V Chorvatsku se rochu jinak dívají třeba na alkohol. Sice si toleruje u řidičů osobních aut do 0,05 % alkoholu v krvi, ale doporučuje se neriskovat. V případě spáchání přestupku řidič, který nadýchá do 0,05 % alkoholu, zaplatí vedle pokuty za přestupek ještě 700 kun (asi 2500 Kč) navíc. “A pro začínající řidiče s praxí kratší než dva roky platí nulová tolerance alkoholu,“ upozorňuje Pavel Foltýn z Auto ESA.

Související obsah

Začínající řidiči musí v Chorvatsku dodržovat také jiné rychlostní limity. Zatímco běžně je na dálnicích limit 130 km/h, řidič do 24 let nebo s řidičskou praxí kratší než dva roky smí jet jen 120 km/h. Mimo město je v Chorvatsku devadesátka, ale začínající řidič smí jet jen 80 km/h. V obci pak platí padesátka bez rozdílu pro všechny.

Za překročení rychlosti o méně než 10 km/h v obci je v Chorvatsku pokuta 300 kun, tedy asi tisíc korun. Za překročení rychlosti v obci o více než 50 km/h nebo pokud je řidiči zjištěn alkohol nad 0,15 %, hrozí pokuta až 15 000 kun a zákaz řízení. Pokud řidič nemůže nebo odmítne zaplatit, může mu být udělen trest odnětí svobody až na 60 dnů.

Další odlišnost: V Chorvatsku se nemusí v létě svítit. Povinnost mít za jízdy rozsvícená světla platí jen v zimním období od října do března. Jinak na řidiče další úskalí nečíhají. Jen je také potřeba počítat s tím, že místo dálniční známky jako u nás, v Rakousku nebo Slovinsku se v Chorvatsku platí klasické mýtné.

Související obsah

"Děti do 12 let nesmí cestovat na předních sedadlech,“ připomíná další chorvatské pravidlo Pavel Foltýn. „Výjimkou jsou děti do dvou let v kolébkové sedačce umístěné proti směru jízdy v případě, že je vypnutý airbag spolujezdce," doplňuje.

Důležité je myslet také na povinnou výbavu. Reflexní vesta a lékárnička jsou stejné samozřejmosti jako u nás, ale pokud vezete také přívěs, musíte mít v autě dva schválené výstražné trojúhelníky. “Vozidla kategorie N musí mít povinně také hasící přístroj,“ upřesňuje Foltýn. Některé osobní verze dodávek, kombi nebo MPV mohou totiž být homologované jako vůz kategorie N.

Pokud jde o palivo, benzín nyní stojí v Chorvatsku okolo 36 korun za litr, nafta vychází na asi 34 korun. Na dálnicích ale bývají ceny paliva obvykle vyšší. “Mimo hlavní tahy a oblíbené turistické destinace se však dá v Chorvatsku natankovat až o čtyři koruny levněji,“ doplňuje Foltýn z Auto ESA.

Video: Autem na dovolenou! V Rakousku je zakázáno používat palubní kameru

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události