Cestování

Sen cestovatelů se splní. Úžasná chata na kolech jde do výroby

Sen cestovatelů se splní. Úžasná chata na kolech jde do výroby
Zdroj: Volkswagen

Je to auto, které má plnou výbavu luxusního obytňáku. Zároveň nejde o obří krabici, pořád je to dodávka. Volkswagen dokázal nacpat vše potřebné pro komfortní cestování do svého modelu Crafter. Koncept California XXL automobilka představila už vloni, ale až teď oznámila vytouženou informaci – velká obytná dodávka jde do výroby pod názvem Grand California.

Když ho vloni ukázali poprvé, naše přání znělo jasně: Okamžitě ho začněte vyrábět!

Jde o obytné auto pro čtyři postavené na základech dodávky Crafter. Na délku měří šest metrů, je skoro tři metry vysoké a něco málo přes dva metry široké. Na tak malém půdorysu přitom stojí malá garsonka nebo chata se vším, co na cestách potřebujete – má čtyři postele, kuchyni, jídelnu, koupelnu i záchod. A úžasné zpracování!

Související obsah

Podobně vybavené obytné vozy měří většinou přes sedm metrů. Pod sedm metrů se vejdou jen obytné dodávky stojící většinou na základu Fiatu Ducato.

Volkswagen to s obytnými auty umí, model California stojící na základech Transporteru je legenda, která letos slaví třicáté narozeniny. Cestovatelé ji milují, výbava je úžasná, ale pořád je to spíš pojízdný super stan, ve kterém se nevykoupete ani nevyčůráte a čtyři lidi to v něm mají dost složité.

Související obsah

Ve Wolfsburgu už delší dobu vymýšleli, jak dostat do dodávky větší komfort. Vizi plnohodnotného obytňáku splnila nakonec dodávka Crafter. Nový Volkswagen Grand California z pohledu kempování nabízí výrazně víc než "malá" California.

Koupelna má půdorys 84 x 80 cm. Jde o variabilní box, který se dá snadno proměnit ve sprchu, toaletu a prostor s umyvadlem. V nabídce by měl být i nadstandardní větší modul.

V kuchyni je rozkládací linka, dva vařiče, 70litrová lednička a dřez.

Zásobník pojme 110 litrů vody, kterou můžete využít nejen v koupelně či kuchyni, ale i pro venkovní sprchu.

Zvýšená střecha není vyklápěcí, ale pevná a má světlíky v zadní ložnici, v přední části i v koupelně. Nadstavba je konstruovaná tak, aby co nejméně zvyšovala odpor vzduchu a tím i spotřebu.

Přední sedadla můžete otočit do protisměru, zadní dvoumístná lavice má isofix pro ukotvení dětských sedaček. Zadní postel má být vyhřívaná (nebo chlazená).

Němci slibují další široké možnosti příplatkové výbavy, například wi-fi, nezávislou klimatizaci, držák na kola, satelitní anténu, dvě televize, špičkové audio nebo solární panel na střeše. Téměř všechny přístroje nebo světla lze navíc ovládat přes tablet či speciální aplikaci v mobilu.

Vůz má volitelný pohon všech kol a vzduchové odpružení. Je pravděpodobné, že bude s Crafterem sdílet čtyřválcový turbodiesel, který se vyrábí ve více výkonových variantách. A dodávka vyfasuje i soubor asistenčních systémů, včetně nouzového brzdění, udržování v jízdním pruhu, monitorování mrtvých bodů, parkovacího asistenta a adaptivního tempomatu.

Další podrobnosti VW oznámí na konci srpna, kdy Grand California absolvuje oficiální premiéru na veletrhu v Düsseldorfu. Prodej velké Californie odstartuje příští rok.

Jediné, co může zákazníky odradit, je cena. Za bydlení se dneska platí hodně, a za bydlení na kolech obzvlášť. Běžná Californie se prodává za dva miliony a výš a její větší ségra to určitě o dost překoná.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Cestování

Důležité Události