Automobilky

Malý dům na kolech. Ikonický "hotel California" slaví výročí

Malý dům na kolech. Ikonický "hotel California" slaví výročí
Zdroj: Volkswagen

VW California T3 z roku 1988 je už klasika, na trhu se objevila před třiceti lety. Následovaly další generace vozu, ze kterého se stala ikona kempovacích aut. Během tří desetiletí se jich prodalo 157 500.

V roce 1988 u nás ještě vládli komunisti, v Německu byl kancléřem Helmut Kohl a v USA prezidentem Ronald Reagan. Whitney Houston ovládala hitparády se svým hitem One Moment in Time a Tom Cruise s Dustinem Hoffmanem excelovali ve filmu Rain Man.

Související obsah

A také se začal psát příběh vozů s označením California. Před třiceti lety vyjel upravený model Volswagen T3, který navázal na legendární T1 a T2. Dostal výbavu pro kempování a stal se ikonou.

California je nejúspěšnějším kempovacím vozem své třídy, vyjádřením aktivního přístupu k životu, touhy po svobodě. Dosud bylo prodáno 157 500 vozů California čtyř generací.

První model California byl představen koncem léta 1988 na výstavě Caravan Salon v Essenu. Zákazníci si ho mohli vybírat ze dvou barev: pastelově bílá nebo červená „Marsala“.

Kempovací vůz stál 39 900 tehdejších marek. Letecká doprava byla drahá, stany nebyly v módě a upravená T3 se trefila do trendu karavanů a kempovacích dodávek.

Atraktivní cena, důmyslné prvky výbavy a nezničitelná technika z Transporteru učinily z modelu California bestseller. V prvním roce bylo prodáno 5 000 vozů. California se vyvinula ze speciální edice ve vlastní modelovou řadu, byla stále oblíbenější a za pouhé tři roky si získala přízeň 22 000 řidičů.

Pojetí nebylo úplně nové, navazovalo na předchozí úpravy a zakázkové vozy. I modely T1 a T2 měly úpravy pro kempování, ale nenabízel je Volkwagen, nýbrž společnost Westfalia. V případě Californie automobilka postavila dostupné sériově vyráběné kempovací auto s ideálním rozvržením - skládací zadní sedačka, která se dá rozložit na pohodlnou postel pro dva, úzká kuchyňská linka s lednicí, plynovým sporákem a umyvadlem, vstup přes široké posuvné dveře a dostatek úložného prostoru. To vše při poměrně úzkém rozvoru a nízkém profilu. California nepotřebovala vysokou nástavbu, protože dostala výklopnou střechu.

Generační obměna z T3 na T4 v srpnu 1990 byla spojena s technickou revolucí. Po čtyřech desetiletích pohonu zadních kol plochými čtyřválci obrátili konstruktéři VW u užitkových vozů všechno vzhůru nohama: motor umístili dopředu, kde poháněl kola přední nápravy. Tím se změnilo všechno - design, podvozek, motory i nabídka prostoru.

Zejména vzadu bylo nyní mnohem více místa. A to bylo něco, co dokázal model California T4, představený v roce 1990, využít dokonaleji než jakékoli jiné kempovací vozidlo té doby. Reklamní slogan v době uvedení na trh zněl: „Hotel California. Tiché místo, komfortní vybavení, panoramatický výhled.“ v narážce na skladbu od skupiny Eagles a hotel ve městě West Hollywood, o němž se v této písni zpívá. Modelu California T4 se do roku 2003 prodalo 39 000 kusů.

Související obsah

S generací T5 pak následovala další dimenze komfortu v segmentu kompaktních kempovacích vozů. I tento model California však zůstal věrný inovativnímu prostorovému konceptu první generace. Do roku 2015 se pro model California T5, který se již dávno stal nejúspěšnějším kempovacím vozem ve své třídě, rozhodlo 55 000 motoristů.

V roce 2015 následovala California T6. Tato generace otevřela četnými asistenčními systémy a maximální konektivitou brány do budoucnosti kempovacích vozů. Také tato generace modelu California se stala bestsellerem a v roce 2017 překonala s 15 155 vozy rekord této modelové řady v počtu registrací nových vozů v jednom roce.

Pro vozy California platí, že se z nich nikdy nestaly běžné ojeté vozy. Místo toho dozrály v klasické automobily své doby. V Německu jsou první vozy California T3 již oficiálně považovány za „klasické vozy“ s příponou „H“ na registrační značce.

Nejnovější VW California jsou nabízeny i jako sedmimístné s druhou postelí ve výklopném stanu na střeše.

Vloni Volkswagen představil i koncept California XXL, který vychází z velké dodávky Crafter. Tam už se vešla i malá koupelna, záchod, zadní spaní pro celou rodinu a panoramatická střecha s výhledem na hvězdnou oblohu.


 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Automobilky

Důležité Události