Pneumatiky

Živé pneumatiky? Jsou plné mechu a umí čistit vzduch

Živé pneumatiky? Jsou plné mechu a umí čistit vzduch
Zdroj: Goodyear

Autoprůmysl směřuje k zelenější budoucnosti. A, jak ukazuje tenhle koncept, netýká se to jen motorů. Společnost Goodyear představila pneumatiky Oxygene , které dokáží lapat CO2 a čistit tak vzduch.

Ne, není to vtip. Tyhle ekologické pneumatiky jsou plněné opravdovým mechem, který z okolí nasává částečky oxidu uhličitého a taky vlhkost. Touhle směskou se pak mech živí.

Související obsah

Běhoun pneumatiky, který přichází do kontaktu s vozovkou, tvoří mřížka, kterou se vlhkost a vzduch dovnitř dostává. Boční část je průhledná, aby se do kola dostalo i světlo.

A o další se postará fotosyntéza - oxid uhličitý se změní na kyslík, který pak zelené pneumatiky posílají do okolí. “Do roku 2050 budou žít více než dvě třetiny obyvatel Země ve městech, proto je nutné, aby se objevovala chytrá řešení, která pomohou vést jejich obyvatelům lepší životy,” vysvětluje Goodyear svůj koncept.“Pokud by se jednalo o město velikosti Paříže, mohou pneumatiky za rok pohltit asi 4000 tun oxidu uhličitého a vyrobit 3000 tun kyslíku,“ dodává gumárenský gigant.

Související obsah

Pneumatiky jsou vyráběné z recyklovaných gum pomocí 3D tisku a jsou odolné proti propíchnutí. Světelný pásek po obvodu může fungovat jako směrové nebo brzdové světlo. Kola se mohou připojit na internet věcí a komunikovat tak s technologií pro autonomní provoz.

Koncept Oxygene představil výrobce pneu poprvé v březnu na ženevském autosalonu, teď se bude technologie testovat v praxi.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Pneumatiky

Důležité Události