Dopravní značka

Vražedných manévrů na dálnicích přibývá. Řešit to má nová značka

Vražedných manévrů na dálnicích přibývá. Řešit to má nová značka
Zdroj: Twitter

V okolních státech řidiči tuhle značku dávno znají, mají ji na Slovensku, v Rakousku, Slovinsku, Chorvatsku, zavedli ji i v Německu… Brzy se jí snad dočkáme také u nás, alespoň podle vyjádření ministra dopravy. Nové cedule mají zabránit tomu, aby šoféři omylem najeli na dálnici v protisměru. Anebo alespoň nebezpečné manévry výrazně omezit.

Těch případů jsou zhruba tři stovky každý rok! Naposledy v neděli: Bílá oktávka s pětičlennou posádkou se řítila v protisměru na dálnicí D6 na Kladensku. Na jednadvacátém kilometru jejich (sebe)vražedná jízda z Prahy na Karlovy Vary skončila nehodou. Auto skončilo ve svodidlech a jen shodou okolností se nestalo nic horšího než zranění jednoho ze spolujezdců.

"Devětapadesátiletý řidič byl vyzván k dechové zkoušce, která byla negativní a alkohol byl na místě dopravní nehody u tohoto řidiče ihned vyloučen. Způsobená škoda byla předběžně vyčíslena na částku 130 000,-Kč," shrnula policejní mluvčí Jana Šteinerová s tím, že kladenští policisté hledají svědky, kteří jízdu bílé oktávky viděli nebo natočili.

Související obsah

Důvody podobných nebezpečných výprav do protisměru bývají různé – nepozornost, chyba na nájezdu, špatné vyhodnocení pokynů navigace, drogy či alkohol v krvi či dokonce úmysl, jehož cílem má být unik před policií, šílený adrenalinový zážitek, nebo sebevražda…

Nájezdy na dálnice jsou v nesprávném směru opatřeny zákazovými značkami, ale varování není u nás tak výrazné jako v jiných státech, kde mají dodatkové cedule s reflexním podkladem a velkým nápisem “stop“ podpořeným zdviženou dlaní.

Zdroj: Profimedia

Ministerstvo dopravy chce konečně větší cedule zavést i u nás. Do právě schvalované novely se ještě nedostaly, ale tak snad prý příští rok. “Před nedávnem proběhla mezi odbornou veřejností pro mě trochu nepochopitelná debata, jak má vypadat značení jízdy v protisměru. Po návratu z dovolené jsem ji ukončil. Nevím, proč být originální za každou cenu. Bude to jako ve všech okolních zemích,“ napsal na Twitteru ministr dopravy Dan Ťok.

Tweet doplnil fotkou z modernizované dálnice D1, kde jedna taková značka stojí. Ministerstvo si ji nechalo vyrobit na zakázku. S policií teď bude řešit, jestli ty další postaví jen k rizikovým nájezdům, nebo je zavede všude.

Související obsah

Jízdu v protisměru nelze řešit na místě, ve správním řízení hrozí řidičům - kaskadérům pokuta od 5000 do 10.000 korun, zákaz řízení na 6 až 12 měsíců a sedm trestných bodů. Pokud se ale prokáže ohrožení ostatních šoférů, nebo jízda skončí nehodou, může být provinění kvalifikováno jako trestný čin s výrazně přísnějším postihem.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události