Parkování

Řidičům teď hrozí tučné pokuty. Mnohdy ani neví, že něco provedli

Řidičům teď hrozí tučné pokuty. Mnohdy ani neví, že něco provedli
Zdroj: Profimedia

Ačkoli léto ještě zdaleka neskončilo, v některých městech už zahájili podzimní blokové čištění ulic. Například v Praze začali s úklidem už teď v pondělí. Koncem srpna začínají čistit ulice třeba také v Brně, jinde startují začátkem září. Pokud své auto v té době nepřeparkujete, můžete dostat tučnou pokutu.

V Praze se jako první úklidu dočkaly ulice na Praze 15 a 8, koncem týdne to bude Praha 6. Postupně budou pokračovat další, a to až do 26. října. O tom, kdy čištění probíhá, se lidé dozví na webových stránkách města nebo místních technických služeb.

Ulice se obvykle čistí v době, kdy jsou lidé v práci - v Praze například od 8 do 15 hodin. V těchto dnech byste proto měli pozorně sledovat přenosné dopravní značky zákazu zastavení, na kterých je vyznačeno přesné datum a čas čištění. Na místě se objevují vždy několik dní před samotným úklidem.

Stále se ale najdou řidiči, kteří svá auta před plánovaným čištěním nepřeparkují. Taková vozidla potom musejí pracovníci technických služeb nechat odtáhnout a od hříšníka si za to samozřejmě nechají zaplatit. Pokuty za odtah jsou poměrně tučné. V Praze vám může přijít faktura až na 4050 korun, tisícové jsou pokuty také v jiných městech.

Související obsah

Řidiči přitom vůbec nemusí vědět, že se s jejich autem během dne něco dělo. Odtahová služba ho totiž vždy musí vrátit na místo, odkud ho odtáhla. Jediným znamením, že vaše auto nestálo celou dobu na jednom místě, může být lísteček za stěračem za špatné parkování. Ani to ale není pravidlem.

"Nemáme žádnou povinnost vozidlo nějak označovat, přesto řidiči necháváme za stěračem na předním okně lísteček s oznámením. Nejsme policie a městští strážníci nejsou při blokovém čištění vždy přítomni," popisuje Libor Kousal, náměstek Správy služeb hl. m. Prahy, která odtahy v rámci hlavního města zajišťuje. Lidé pak mohou být hodně překvapeni, když jim domů přijde faktura na několik tisíc korun.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události