Autoveterán

Pod kapotou: V úžasném Superchargeru jezdil i Oldřich Nový

Elegance, styl a hlavně výkon. To je úžasný veterán Graham Supercharger z roku 1937, který jsme si mohli prohlédnout zblízka. Na nablýskaný vůz, který už před válkou jezdil s přeplňovaným motorem, se podívejte ve videu.

Graham-Paige byla malá americká automobilka z Detroitu, která v předválečné konkurenci vsadila na výkon. A jejich Supercharger je jedním z výsledných skvostů.

Pod kapotu dostal řadový šestiválec, který měl objem necelé čtyři litry a hlavně přeplňovaný kompresor, což ve 30. letech minulého století rozhodně nebylo běžné. Motor byl postavený tak, aby byl jeho výkon co nejvyšší, kompresory si firma Graham vyráběla sama.

Související obsah

Když v roce 1936 testoval Supercharger respektovaný britský magazín The Autocar, ůz dokázal zrychlit n 0 na 100 km/h za 14,5 sekundy. Motor se dostal na výkon 112 koní při 4000 otáčkách. To byla na tu dobu úžasná čísla.

My jsme si mohli prohlédnout čtyřdveřový Graham, který se vyráběl o rok později. "Od té doby nebyl renovovaný, jen velmi dobře udržovaný. Přesto je perfektně funkční, sám jsem s ním přijel," popsal pro TV Nova sběratel a dovozce veteránů Jaroslav Vrabec.

Auto má původní interiér, před třiceti lety pouze dostalo nový lak. Takový veterán může stát na trhu i 90 tisíc eur, tedy skoro 2,5 milionu korun.

Vůz, který si můžete na záběrech sami prohlédnout, si dokonce zahrál ve slavném filmu Eva tropí hlouposti režiséra Martina Friče z roku 1939. Tehdejší hvězda plátna Oldřich Nový v něm vozil svoji kolegyni Jiřinu Sedláčkovou.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události