Semafor

Revoluce v dopravě? Ministr chce změnit pravidla jízdy na červenou!

Českou republiku čeká už možná brzy revoluce v silniční dopravě. Ministr dopravy Dan Ťok chce nejen vyzkoušet, ale i prosadit několik novinek, které fungují v zahraničí. Kromě vyšší rychlosti na dálnici je to především odbočování aut doprava i na červenou.

Plynulejší doprava, méně rozzuřených čekajících řidičů a ekologický přístup k životnímu prostředí – právě to by podle ministra Ťoka mohlo zajistit odbočování doprava na červenou.


"V podstatě by to znamenalo, že řidiči, kteří stojí na červené a z druhé strany nic nejede a oni při dání přednosti by mohli v pohodě pokračovat a nestát a netvořit zplodiny," řekl ministr Ťok.


Takový model odbočování už léta funguje například v Německu anebo Spojených státech amerických. Jenže podle odborníků to může být nebezpečné.

Související obsah

"Může to způsobit právě dopravní nehody. Při odbočování je totiž dost běžné, že v uvozovkách za rohem je přechod," varuje mluvčí Ústředního automotoklubu (ÚAMK) Igor Sirota.


Právě chodcům by po této změně mohlo hrozit velké nebezpečí. Řidič si při najíždění do pruhu bude dávat pozor, aby nepřehlédl auto - chodce ale může jednoduše přehlédnout.


Za posledního půl roku v Česku na přechodech zemřelo 68 lidí – nejčastější právě kvůli nepozornosti řidičů. Ti za stejné období způsobili nedáním přednosti v jízdě přes devět tisíc dopravních nehod.

Související obsah


Dopravní experti ale tvrdí, že Češi jsou konzervativním národem a taková novinka by spíš byla přítěží než pomocí.

Klára Pospíšilová/ nor, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události