Prodej auta

Chcete prodat auto? Udělejte to ještě letos! Vyplatí se to

Chcete prodat auto? Udělejte to ještě letos! Vyplatí se to
Zdroj: Thinkstockphotos

Pokud jste během roku uvažovali o prodeji auta, neměli byste dlouho váhat. S blížícím se koncem roku se ceny ojetých aut snižují.

I když je prodej ojetých automobilů mnohem méně sezónní záležitostí, než tomu bylo v dobách kdy ještě nebyl internet, mají roční období stále svůj vliv. Například auto z roku 2013 je letos pět let staré. S příchodem 1. ledna 2019 bude papírově o rok starší a jeho cena se skokově změní.

“Nejvíce cena padá v prvních třech letech provozu vozidla a pak je pokles pozvolnější. V průběhu roku pak nejvíce padají ceny v prosinci,” říká Pavel Foltýn z Auto ESA a dodává: “U některých značek a modelů to může být až 15%. Při ceně vozu 200 tisíc korun tak můžete dostat až o 30 tisíc korun méně.”

Cena není jediný důvod proč neodkládat prodej auta. Jestliže patříte k těm, kteří si auto chtějí prodat sami a jste ochotni absolvovat již tak náročný proces, bude to v zimě mnohem náročnější. Budete muset připravit auto na zimní provoz, abyste mohli s kupci absolvovat zkušební jízdy. To znamená mít v dobré kondici především akumulátor a pneumatiky.

Související obsah

Kromě toho by měl být vůz čistý, což v zimě bývá také problém. Navíc domluvené termíny často padnou kvůli počasí. Kupec prostě nepřijede, když sněží. Proto je lepší prodat auto dřív, než začne zima.

Období konce roku můžete naopak dobře využít, když jste kupující. “V zimě nejvíce klesají ceny sezónních aut. Snižování cen se projevuje nejvíc u kabrioletů, sportovních a obytných aut,” prozrazuje Pavel Foltýn z Auto ESA.

Související obsah

Nákup auta v zimě má další výhodu. Zima odhalí lépe technický stav vozidla než léto. Zjistíte, jak auto startuje za nižších teplot a máte možnost lépe vyzkoušet, jak fungují vyhřívané sedačky, skla, zrcátka nebo volant. Nízké teploty prověří elektrické systémy vozidla, a také prozradí špatné tlumiče, vzpěry pátých dveří nebo kapoty.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události