Domácí

Velká změna pro řidiče: Kontrola zraku má být povinná pro všechny

Řidiči by měli povinně chodit k očnímu lékaři alespoň jednou za deset let. Změnu v novele zákona o pozemních komunikacích navrhuje sociálně demokratický poslanec Jan Birke. Návrh půjde v Poslanecké sněmovně do druhého čtení.

Podle poslance různé oční vady řidiče výrazně omezují při rychlém vyhodnocení krizových situací v silničním provozu. Jan Birke už dříve v rozpravě řekl, že při absenci korekce zraku o -0,75 dioptrie se kvůli zhoršeným reakčním schopnostem řidiče prodlužuje brzdná dráha auta o celou polovinu.

Stejně tak řidič není schopen včas vidět chodce, kterého by následně mohl zbytečně srazit a ublížit mu. V Česku je asi šest milionů řidičů a až 4 a půl milionu přitom jezdí na silnicích s nějakou vadou zraku. Přitom až půl milionu z nich má vadu tak vážnou, že by vůbec za volantem neměli co dělat.

Birke navrhl novelu zákona o provozu na pozemních komunikacích, která by nařizovala, aby řidiči po vypršení řidičského průkazu, který platí deset let, museli k žádosti o jeho výměnu předložit úřadu také potvrzení od očního lékaře, že můžou řídit. Jinak by jim podle novely řidičák vyměněn nebyl.

Související obsah

Podle ODS ale jde o nesmyslný návrh a předseda jejího poslaneckého klubu Zbyněk Stanjura chtěl prosadit, aby návrh byl odmítnut hned v prvním čtení. To ale neprošlo, a tak se poslanci budou touto novelou ještě zabývat.

Veronika Polášková, sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události