Robotika

Prapodivná stopařka na českých silnicích. Už jste ji potkali?

Prapodivná stopařka na českých silnicích. Už jste ji potkali?
Zdroj: OpenTechLab

Mladík z Jablonce nad Nisou posílá na cestu zvláštního stopaře. Českem bude křižovat robot Matylda. Sama bude stopovat na českých silnicích. Cíl? Muzeum rekordů v Pelhřimově.

Matylda je interaktivní humanoidní robot určený pro vzdělávání, zábavu, ale i terapeutické účely nebo umění. Zkonstruoval ji Michal Seidl z OpenTechLab v Jablonci nad Nisou. Na svůj projekt se nejdříve snažil neúspěšně získat peníze prostřednictvím webu Startovač, teď to zkouší na podobném portálu HitHit.

Související obsah

A zvolil originální způsob – Matyldu nechá stopovat po Česku. “Nepropadáme panice a pustili jsme se do nového projektu, který Vás může pobavit a také pomoct Matyldě na svět. Pustíme Matyldu stopem samotnou po ČR. A kam že pojede? Do Pelhřimova, muzea rekordů. Bude totiž prvním robotem, který u nás takhle sám stopem cestoval,“ popisuje Siedl.

Cílem je získat zápis do knihy rekordů, ale hlavně finanční podporu, aby mohl být robot uveden na trh.

Matylda vznikla jako prototyp cenově dostupného robota, který je vhodný jako hravý učební nástroj pro kybernetiku, robotiku a programování, ale i jako zábavný kamarád. Je vybavený různými senzory (gyroskop, akcelerometr, ultrazvukový senzor, mikrofony), které mu dovolují při příslušném naprogramování interaktivní i částečné nebo zcela autonomní chování.

Uživatel ho může učit různým věcem. Programování zvládnou už 12leté děti, které formou hry získávají zkušenosti s robotikou.

Doplňovat lze další senzory i mikropočítač, který dovoluje složitější operace, například připojení k internetu a spolupráci s volnými vývojářskými nástroji. Tím se interaktivita Matyldy posouvá na úroveň vyspělých robotů, schopných například i rozhovoru s člověkem.

Související obsah

Matylda umí samostatně chodit, udrží rovnováhu, rozeznává zvuky, světlo i tmu. Je ji možné naučit, aby v nastavený čas "procitla" a pomocí integrovaného hlasového modulu spustila a opakovala například nahranou hlášku. Může hlídat, když nejste doma, poslat e-mail či vytočit telefonní číslo. Po rozšíření rozpoznává hlasy a obličeje.

Otevřený systém navíc umožňuje další rozšiřování podle fantazie a schopností programátorů.

Robot je velký zhruba jako tří až čtyřleté dítě, až ho potkáte u silnice, nelekejte se a klidně ho svezte. Na svou cestu Českem se vydá na konci října, před tím ho musejí konstruktéři ještě patřičně energeticky zabezpečit a zajistit další vybavení a trvalý přístup na internet s dostatečným objemem dat. Věří, že se pak Matylda bez úhony autostopem dostane až do cíle.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události