řidiči

Na gesta ostatních řidičů nedejte! U soudu výmluva neobstojí

Agresivních řidičů na našich silnicích poslední dobou přibývá, ale hodně je i těch přehnaně slušných, kteří například dávají přednost tam, kde ji mají oni sami. Jenže i to je podle odborníků někdy nebezpečné. I takoví řidiči můžou velmi snadno zavinit nehodu.

Snaha dát někomu přednost může dopadnout tragicky. Přesvědčil se o tom řidič, který spoléhal na gesta ostatních za volantem a vyjel z příjezdové cesty. Neviděl ale motorkáře, který sice neměl v protisměru co dělat, nepříjemnosti poté, co se srazili, ale musel řešit i on.

Gestům ale podle dopravních expertů nelze bezmezně věřit, nemusí se to totiž vyplatit. To, že někdo podobně gestikuluje na křižovatce, nemusí nutně znamenat, že vás pouští. Může třeba jen odhánět dotěrný hmyz.

A když pak to samé řekne u soudu, až se bude řešit nehoda a kdo měl vlastně právo jet, máte problém. "Jednoznačně za to může ten, kdo nedal tu přednost v jízdě. Čili ten, kdo měl tu povinnost," vysvětlil Robert Kotál z Dopravní akademie.

Související obsah

Podobná situace může nastat při pouštění těch, co najíždí na dálnici nebo uhýbají pomalejším vozům za krajnici. Za střet s autem v protisměru by mohl ten, kdo předjíždí.

To platí i při pouštění pravým blinkrem. Máte pocit, že vás náklaďák pouští, ten si ale ve skutečnosti jen nadjíždí před odbočením vpravo. "Pak mi řeknou, že jsem neměl právo si myslet, že mě pouští. Takový signál neexistuje," doplnil Kotál.

Dopravní experti i policisté se shodují v jednom: dávat přednost ano, ale ne za každou cenu. "Vždy by to mělo být s maximální opatrností, jet takovou rychlostí, abych byl schopen zastavit, kdyby došlo ke změně chování toho řidiče, který mě pouštěl," uvedl ředitel dopravní policie Tomáš Lerch.

Související obsah

Policie dříve většinou nezjišťovala totožnost řidičů, kteří před nehodou někoho pouštěli. To se prý ale začíná měnit. "Dokonce znám i názor jednoho státního zástupce, který dává policii pokyn, aby zahájila stíhání takových osob," sdělil Kotál.

Opak příliš slušných řidičů je na českých silnicích k vidění možná ještě častěji. Agresivity za volantem podle statistik neustále přibývá.

Ondřej Špalek/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události