Za volantem

ANKETA: Kdo jsou nejhorší řidiči. Pražáci, šoféři BMW, nebo účka?

ANKETA: Kdo jsou nejhorší řidiči. Pražáci, šoféři BMW, nebo účka?
Zdroj: Profimedia

Na silnicích panuje řada předsudků. Mnohé řidiče házíme do jednoho pytle, podle toho, v jakém autě jezdí nebo jakou mají SPZ. Spousta lidí považuje za nejhorší řidiče Pražáky, další nesnáší šoféry kamionů a dobrou pověst nemají ani motoristé z Ústeckého kraje. Jakou máte zkušenost vy?

Britský srovnávač pojištění GoCompare nedávno zveřejnil výsledky velké ankety – nejvíc respondentů v ní odpovědělo, že nejhorší řidiči jsou majitelé BMW. Psali jsme ZDE.

V britském průzkumu nedopadli dobře ani šoféři dodávek a taxikáři. Jak je to s podobnými stereotypy u nás?

Řidiči “bavoráků“ jsou prý bezohlední, agresivní a nebezpeční. I u nás si (černá) BMW mnozí lidé spojují s arogantními a agresivními šoféry, kteří neumí krotit emoce ani svá výkonná auta a na dálnicích ostatním dávají důrazně najevo, s kým mají tu čest. Pověst řidičů BMW u nás rozhodně nevylepšilo ani několik případů nebezpečného vybržďování.

Související obsah

Ten nejtragičtější: Na konci roku 2016 na D10 na Mladoboleslavsku šofér BMW vybrzdil octavii a další za ní jedoucí auta. Výsledek? Po srážce se těžce zranila žena na zadním sedadle škodovky, její dítě zemřelo po převozu do nemocnice. Soud poslal vybržďovače na 11 let do vězení.

V roce 2014 vytáhl jiný agresivní vybržďovač ve Svatavě na Sokolovsku do konce plynovou pistoli. Co řídil? BMW… V roce 2015 bezohledný šofér “bavoráku“ přejel na Smíchově 21letou dívku…

Luxusní auta mnichovské automobilky za to určitě nemůžou, ale kvůli podobným a mnohdy tragickým excesům agresivních šílenců prostě pověst šoférů “bavoráků“ trpí i u nás. Řidiči BMW pravidelně vládnou i statistikám nehodovosti, ať už jde o čísla policie nebo pojišťoven přepočítaná na počet registrovaných vozů dané značky v Česku. Na druhou stranu, často jsou na čele žebříčku i Audi, Volkswageny nebo Mercedesy.

Účka. Dřív se dalo podle registrační značky poznat, ve kterém městě či okresu řidiči bydlí. Dnes poznáme už jen jejich domovský kraj. Řidičům s “účkem“ na espézetce každopádně špatná pověst zůstala. Je pravda, že Ústí nad Labem a Ústecký kraj patří v nehodovosti dlouhodobě k těm horším, ale rozhodně to není nejtragičtější kraj každého žebříčku. V posledních indexech bezpečnosti pojišťoven nebo policejních statistikách dopadly bídně třeba Ostrava, Praha, či Zlín. Zažitou negativní pověst Ústečáků to ale nijak nevylepšilo.

Související obsah

Pražáci. Jakmile máte na autě pražskou značku, jste terčem nadávek a posměšků na všech silnicích napříč republikou. A odnášejí to i šoféři služebních aut, kteří sice mají pražskou SZP, ale z Prahy vůbec nejsou. Ani tady žádná data nepotvrzují, že by zrovna Pražáci řídili hůř než ostatní. Praha a Střední Čechy sice patří v nehodovosti k nejhorším regionům, ale je to dáno také počtem aut, která tu jsou registrována a která Prahou projíždějí. Jenže řidiči z jiných krajů si prostě na Pražácích rádi smlsnou: "No jo, Pražák..."

Řidiči bílých oktávek. Oktávek u nás prostě jezdí hodně. A těch bílých vůbec nejvíc. V tom počtu se najde i hodně špatných řidičů. Škodovky za to ale nemohou…

Ženy jsou za volantem horší než muži. To je hodně zakořeněný stereotyp nejen u nás. Ano, možná jsou ženy na silnicích opatrnější, jezdí pomaleji a je těžší odhadnout, co udělají. Ale mnohé průzkumy ukazují, že taky způsobí méně nehod a dostávají mnohem méně pokut.

Související obsah

Řidiči dodávek, kamionů, taxikáři, autobusáci. Řidiči dodávek a kamionů bývají po dálnicích hnáni časem a mnohdy spoléhají na to, že jejich auta jsou prostě větší, neuhýbají, blokují ostatní… Na druhou stranu řídit kamion není žádná sranda a zkuste si ubrzdit takový kolos, když před vás někdo udělá myšku. Podobné je to s řidiči autobusů, i oni jsou někdy bezohlední a některými manévry ohrožují cestující, které vezou. Zároveň by si v některých situacích zasloužili víc respektu. No a taxikáři? I to je speciální sorta šoférů, kteří hlavně v Praze a dalších větších městech nemá zrovna dobrou pověst. Doplácejí na to i ti slušní.

Související obsah

Podobné stereotypy většinou vycházejí z negativních zkušeností a dlouhodobé pověsti některých řidičů. S reálnými daty většinou nemají mnoho společného, ve skutečnosti samozřejmě záleží víc na stáří a bezpečnostní výbavě auta než na jeho značce. A na povaze, inteligenci, psychické kondici a zkušenostech řidiče než na tom, co řídí.

S kým máte nejhorší zkušenosti vy?

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Za volantem

Důležité Události