Nehoda

Nebylo to vybrždění, tvrdí expert. Za nehodu mohla dodávka!

Vášnivé debaty vzbudila nehoda na dálnici D10, kterou zachytilo palubní video jednoho vozu. Je na něm vidět brzdící osobní vůz a dodávka jedoucí za ním, která skončila na střeše. Jedni to vidí jako vybržďování, druzí vidí chybu v nedodržení bezpečné vzdálenosti. Nehodu si proto proklepli odborníci na dopravu.

Po prozkoumání videa se ukázalo, že řidič dodávky nedodržel doporučovaný dvouvteřinový odstup, ale jen necelou vteřinu.
Důležitější je ale reakční doba řidiče. Od doby, kdy se rozsvítí brzdové světlo řidičky, do doby než se rozsvítí na dodávce, uplyne 2,5 vteřiny.

Reakční doba se skládá z optické, psychické a svalové a ty se sčítají. U soustředěného řidiče by měla být zhruba půlvteřinová. Tedy 5x kratší.

"Ten řidič na brzdová světla vůbec nereagoval," vyjádřil se k videu Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti. Expert video konzultoval i se soudními znalci. "Dospěli jsme k tomu, že hlavní vina je na řidiči té dodávky. Protože tam nebyl vidět pokus o vybrždění. Ona prostě zpomalila," řekl Budský.

I když cizinec v autě dopadl poměrně dobře, policie ho už zřejmě nevyslechne. Z nemocnice zmizel a je už patrně doma v Moldávii. Na nehodě se ale podílely ještě další dvě věci.

Související obsah

"Ten šofér dodávky začal brzdit na poslední chvíli, čili šel naplno na brzdy a od kol se mu kouří. To by auto vybavené ABS rozhodně nemělo dělat. Navíc se mi zdálo, že ty brzdy nebrzdily symetricky. Čili to auto bylo potom stažený doleva. Narazilo do betonové bariéry," pokračuje Budský. "Třetím faktorem byly rozdílné hmotnosti vozů a tím i hybná síla, která na ně působila. Poslední slovo ale bude mít policie," dodal Budský.
 

sei, Ivan Berka, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Nehoda

Důležité Události