Hasiči

Skvosty z celé ČR. Hasiči vyslali svoje miláčky na Letnou

Skvosty z celé ČR. Hasiči vyslali svoje miláčky na Letnou
Zdroj: HZS ČR

Nádherné historické stroje i nejnovější hasičská technika je k vidění na pražské Letné. Na prezentaci v rámci třídenních oslav 100 let republiky je vyslali profíci i dobrovolné sbory, které po celé republice opečovávají mnohdy unikátní kousky. Podívejte se ve fotogalerii.

Techniku na Letné chystali přímo hasiči, takže si dokázali poradit i s nepříjemnou situací, když jim v týdnu vydatné noční deště mezi stany vytvořily velké laguny. Největší obklopila kontejner nouzového přežití, který zde slouží jako zázemí, ve středu tak přípravy provázel ostrý zásah – pražští profíci přijeli s čerpadlem a odčerpali 6 kubíků vody.

Voda je pryč, a i když je Letná promáčená, všechno je připraveno. Lidé mohou techniku obdivovat z gumových koberců, čerpadla jsou v případě komplikací připravena.

A připravena je i unikátní technika. Například zápřahová ruční stříkačka z roku 1819 nebo nejmodernější stroje, včetně vyprošťovacího tanku, sacího bagru, pásového obojživelníku nebo nedávno pořízených obrněných speciálů Tatra Titan, o kterých jsme psali zde:

Související obsah

Součástí přehlídky je i hasičský automobil Praga vyrobený v roce 1918, který slaví přesně 100 let jako naše republika. Startuje se klikou, ale je pojízdný, krásně udržovaný a možná by i nějaký ten zásah zvládl. Do Prahy dorazil z Jablonce nad Nisou.

Mezi historickými kousky mají své místo i dřevěný hasičský žebřík, dvoukolová dopravní stříkačky nebo motorizované zápřahové stříkačky z muzea ve Zbirohu. Další unikáty půjčily jednotky sborů dobrovolných hasičů napříč republikou.

Jak jsou v obcích na svoje hasičské vozy pyšní, dokazují i komentáře na sociálních sítích, kde hasičský sbor prezentuje fotky z Letné. Lidé tam ty “své“ vozy poznávají, mnohdy znají i jména a přezdívky, které jim hasiči dali.

K vidění jsou legendární staré tatry, pragy nebo ify ve všemožných hasičských úpravách. Podívejte se na fotografie z příprav:

 

V klidové zóně Letenské pláně stojí také stanoviště a stánky s prezentací HZS ČR. Děti i dospělí si tam můžou vyzkoušet své znalosti z požární ochrany. Na největší znalce a nejlepší luštitele čekají hasičské dárky. Děti si můžou zkusit i to, co musí zvládnout uchazeč o práci hasiče.

Hasiči se tak od pátku zapojují do třídenní pražské Přehlídky 2018 a všech doprovodných akcí. Technika bude na Letné k vidění až do neděle. “Doba před 100 lety, kdy jsme vyjížděli jen k požárům je už dnes nepředstavitelná. Požáry činí v tuto chvíli pouze 12 % naší výjezdové činnosti. O to více narostl počet vysoce specializovaných činností. Dnes jsme 10 000 sborem profesionálů a zasahujeme u více než 120 000 zásahů ročně. A v tomto duchu se ponese i naše představení v rámci přehlídky," popisuje zapojení sboru jeho generální ředitel Drahoslav Ryba.

Související obsah

Hasiči i jejich technika se předvedou také v průvodu během nedělní slavnostní přehlídky. “Celkem bude při nedělní přehlídce na Evropské třídě defilovat 27 kusů hasičské techniky. A to jak té, která jim běžně pomáhá při jejich práci, jako jsou velitelské automobily Škoda Yeti a Ford Ranger, cisternová automobilová stříkačka, Scania s dekontaminačním přívěsem, Tatra Terrno se čtyřkolkou nebo pevným plavidlem na přívěsu, automobilový žebřík nebo vyprošťovací automobil. Tak té speciální nákladní automobil s hydraulickou rukou, sací bagr, obojživelný pásový transportér nebo vyprošťovací tank,“ doplňuje mluvčí hasičů Nicole Zaoralová.

V průvodu půjde 108 profesionálních i dobrovolných hasičů, kteří ponesou 31 praporů Hasičského záchranného sboru ČR a dobrovolných hasičů. Však už taky na pochod pečlivě trénovali:

Už v sobotu od 11 hodin proběhne na Hradčanském náměstí slavnostní přísaha, které se vedle vojáků a policistů zúčastní i 120 nových příslušníků HZS ČR.

Související obsah

Součástí doprovodného programu budou po všechny tři dny (vždy dvakrát denně) dynamické ukázky práce jednotlivých složek integrovaného systému. Záchranáři předvedou třeba ukázky zásahu při vyproštění zraněných osob z havarovaných vozidel.

Techniku má na Letné také armáda či policie. A i mezi vojenskými nebo policejními stroji jsou k vidění historické i ty nejmodernější kousky:

Vstup na prohlídku je zdarma, brány jsou otevřené od 8 do 18 hodin. Návštěvníci ale musí počítat s přísnějšími bezpečnostními opatřeními.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události