Hasiči

Koráby z budoucnosti? Nové tatry pro hasiče odolají i výbuchu

Koráby z budoucnosti? Nové tatry pro hasiče odolají i výbuchu
Zdroj: HZS ČR a Tatra Trucks

To je vesmírná loď? ptá se jeden z fanoušků na facebooku Hasičského záchranného sboru ČR. Podobných komentářů je pod fotkami nových vozů několik. Není to vesmírný koráb, ale Tatra Titan, neboli odolná cisternová stříkačka CZS 40 s pohonem všech osmi kol. Hasiči dostali hned dva futuristické vozy, jsou určeny pro zásahy v rizikových oblastech s vysokým stupněm ohrožení.

Nové hasičské speciály Tatra Titan nemají v Česku obdoby. Jsou vybaveny pancéřovanou kabinou i zodolněnou nástavbou a konstrukcí podvozku. Sloužit budou u záchranných rot v Hlučíně a Zbirohu a v plánu je ještě pořízení třetího kusu, který by měl sloužit u záchranné roty v Jihlavě. Nahradit mají zastaralé hasičské tanky SPOT-55.

Mohutné Titany měří na délku 11 metrů a stojí na unikátním podvozku Tatra Force s pohonem všech čtyř náprav. Vesmírný vzhled jim dodávají hlavně vojenské kabiny, které odolají balistickým a výbušným hrozbám. Kabina je schopna ochránit posádku proti explozí protitankové miny o síle ekvivalentu 6 kilogramů TNT.

Související obsah

V oknech mají pancéřová skla chráněná navíc venkovními mřížemi. Čtyřmístné kabiny jsou hermeticky uzavíratelné pomocí čtyř těžkých vzduchem ovládaných dveří.

Chráněná není jen kabina, ale i podvozek a nástavba cisteren, které mají nádrž na 12 000 litrů vody.

Titany umí projet klidnou vodou hlubokou až 1,2 metru. Nekovové rozvody vzduchu, elektřiny a hydrauliky v podvozkové části jsou opatřeny ohnivzdornými návleky a podvozek je kompletně zakrytován a chráněn proti mechanickému poškození. Jak pneumatiky, tak nástavbu lze skrápět vodou pomocí sady trysek rozmístěných po obvodu cisteren. Automatická hasicí zařízení jsou schopna v případě potřeby uhasit i motorový prostor.

Střešní otočná lafeta má maximální průtok 4 000 litrů za minutu a posádka ji může ovládat přímo z kabiny. Druhá lafeta s polovičním průtokem je umístěná na předním nárazníku.

Koráb z budoucnosti připomíná i vnitřek kabiny. Posádka může na monitorech sledovat obraz ze čtyř kamer, které mají i noční vidění. Další kamera slouží k sledování směru natočení lafety. Poslední kamera je umístěna na teleskopickém stožáru a lze ji z nástavby vysunout do výšky přes 5 metrů nad zem a otáčet s ní o 360°, navíc plní funkci termokamery.

Výstup z kamer může sledovat řidič, velitel i obsluha nástavby na tabletu či ovládacím panelu. Díky LTE modemu je možno obrazy z veškerých použitých kamer přenést i na libovolné zařízení s přístupem k internetu a sledovat a vyhodnocovat je například ve štábu velitele zásahu.

Související obsah

Obě lafety se ovládají joysticky přímo z kabiny. Samozřejmostí je GPS navigace nebo radiostanice. Součástí je i laserový dálkoměr, díky němuž lze měřit vzdálenost objektů. Posádka tak během zásahu vůbec nemusí kabinu opouštět. Většinu funkcí nástavby lze ovládat se všech tří sedaček obsluhy, čtvrté sedadlo je určeno pro nouzovou evakuaci.

O pohon automobilu se stará vodou chlazený řadový šestiválec Cummins s objemem 10,8 l a výkonem 373 kW, který přenáší točivý moment ke všem osmi kolům za pomocí plně automatické převodovky Allison s hydrodynamickým měničem.

Sestava je doplněna o setrvačníkový pomocný pohon, který umožňuje chod požárního čerpadla nezávisle na otáčkách motoru. Pro lepší manipulovatelnost jsou do rychlosti 30 km/h řiditelné všechny čtyři nápravy, což zmenšuje vnější průměr otáčení na 22 m. Všechna kola jsou osazena pneumatikami velikosti 16,00 R 20 a vybavena centrálním huštěním.

Související obsah

Parametry předurčují Titany pro zásahy v místech s výskytem nevybuchlé munice či tlakových lahví, v chemických a petrochemických provozech, při odstraňování následků teroristických útoků, při likvidaci rozsáhlých přírodních požárů nebo například při provádění průzkumu a monitorování v zamořeném prostředí.

Určitě by se uplatnily u událostí, jako byly například exploze muničních skladů ve Vrběticích (2014), požár s následným výbuchem v Poličských strojírnách (2017), požár a výbuch automobilových cisteren v areálu skladu pohonných hmot v Loukově na Kroměřížsku (2018), výbuch v semtínské Explozii (2011), exploze a následný požár v areálu podniku Unipetrol v Litvínově (2014), požár lesa v Bzenci (2012) a další.

Veřejnosti se Titany poprvé představí během přehlídky armády a záchranných a bezpečnostních složek na Evropské třídě v Praze 28. října při příležitosti oslav výročí 100 let od vzniku Československé republiky.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události