Zahraničí

Auto smetlo chlapce: Tak se první pomoc nedává, varuje policie

Auto smetlo chlapce: Tak se první pomoc nedává, varuje policie
Zdroj: Policie Slovenské republiky

Slovenská policie zveřejnila otřesné video. Staršímu řidiči vběhl pod auto teprve šestiletý chlapec. Policie ale upozorňuje hlavně na naprosto nevhodný způsob první pomoci.

Nehoda se stala v obci Slovenský Grob nedaleko Bratislavy. Devětašedesátiletý řidič srazil šestiletého chlapce, který mu náhle vběhl pod auto. Dítě podle policie utrpělo vážná zranění.

Z videa je zjevné, že řidič neměl moc prostoru na reakci. I když byl chlapec na přechodu, pod auto vběhl tak nečekaně, že šofér jen těžko mohl zabrzdit.

Upozornění: VIDEO NENÍ VHODNÉ PRO CITLIVÉ POVAHY!

Dechová zkouška po nehodě vyloučila alkohol v krvi řidiče. Rychlejší reakci ale nemohl zvládnout ani střízlivý.

Policie však zveřejněním záběrů upozorňuje hlavně na to, co se dělo po nehodě.

Reakce svědků je totiž hodně nepříčetná. Pokud šlo o blízké zraněného chlapce, je jasné, že byli v šoku, ale takto se první pomoc rozhodně nedává, varují slovenští policisté.

Jeden ze svědků nehody s chlapcovým tělem hýbe, třese a snaží se ho zvedat, jako kdyby ho chtěl postavit na nohy. V tu chvíli si nejspíš neuvědomuje, že je hoch vážně zraněný a jakákoliv manipulace s tělem mu může spíš uškodit. "Je absolutně vyloučené, aby svědkové nehod podávali první pomoc takovýmto způsobem!“ upozorňuje policie.

Člověk poskytující první pomoc by neměl s tělem příliš hýbat, hrozí, že může zraněného zabít. "Jediná výjimka je v případě, že je tělo zraněného zaklíněné v autě po nehodě. Tam totiž hrozí, že by vozidlo mohlo vybuchnout, takže není jiná možnost, než člověka vytáhnout," připomínají policisté.

Související obsah

Jaký je správný postup první pomoci? Nejprve je třeba zastavit krvácení. Tlačíme na ránu, nejúčinnější je stisk prsty přímo v ráně. Další možností je stisk tlakového bodu mezi ránou a srdcem. Tlakový bod je místo, kde je tepna dobře dostupná a má pod sebou pevný podklad, tedy kost, ke které ji lze přitlačit. Pokud je krvácení žilní, můžeme použít tlakový obvaz, který by měl být v autolékárničce.

Následně je třeba zraněného opatrně položit na záda a ověřit vizuálně, hmatem i sluchem, jestli dýchá. Nejlépe to poznáme, pokud k obličeji zraněného přiložíme ruku nebo tvář. Zároveň při tom sledujeme pohyby hrudníku.

Pokud zraněný nedýchá, zkontrolujeme, jestli nemá zapadlý jazyk, popřípadě mu nebrání v nádechu něco jiného. Zapadlý jazyk uvolňujeme tak, že zakloníme hlavu a jednou rukou tlačíme na čelo, aby se hlava zraněného nevracela, druhou otevřeme ústa.

Pokud zraněný stále nedýchá, zahajujeme resuscitaci. Je důležité, aby tělo poraněného leželo na tvrdé podložce, nejlépe na zemi. Přiložíme ruce na střed hrudní kosti, propneme v loktech a stlačujeme hrudník 4-5 cm v rytmu 100 stlačení za minutu. V kombinaci s umělým dýcháním je poměr 30 stlačení ku dvěma vdechům.

Související obsah

Zároveň je třeba okamžitě volat 112 nebo 155. Laik, který je nucen zasahovat u nehody, je pravděpodobně v panice. Zkušený operátor na dispečinku záchranky mu může pomoci situaci zvládnout do doby, než přijede sanitka.

mj, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události