Auto roku

I ženy mají své auto roku. Podle čeho vybírají a jaké auto si zvolily?

I ženy mají své auto roku. Podle čeho vybírají a jaké auto si zvolily?
Zdroj: Profimedia

Mezinárodní ženská porota složená z 34 motoristických novinářek z 27 zemí světa zvolila The Women 's World Car of the Year, tedy Světové ženské auto roku. Anketa je jediná svého druhu, letošní ročník je už desátý.

Hlasování o vítězi má přísná pravidla. Každá členka poroty předkládá své nominace, z nichž pak vzejde užší výběr. O vítězi se pak rozhoduje ve dvoukolovém tajném hlasování.

The Women 's World Car of the Year má šest kategorií: volí se rodinný, sportovní, úsporný, luxusní, ekologický a sportovně-užitkový automobil. Samostatně se hodnotí auto snů a absolutní vítěz ankety.

Autem snů je u žen dvoumístné kupé s čtyřlitrovým motorem V8 s turbodmychadlem Aston Martin Vantage.

Do užšího výběru o celkového vítěze ale z jednotlivých kategorií postoupila jiná auta: BMW X2, Jaguar E-Pace, Jaguar I-Pace, Peugeot 508, Porsche Cayenne a Volvo XC40.

Porota soutěže hodnotí 10 kritérií, podle kterých se ženy nejčastěji rozhodují při nákupu auta. Poměřuje se bezpečnost, poměr ceny a nabízené hodnoty, estetický vzhled, velikost a tvar zavazadlového a dalších úložných prostor, ovladatelnost auta, ale i jeho barva, přitažlivost, ohleduplnost vůči životnímu prostředí a parametry pro cestování s dětmi.

Vloni získal titul Světové ženské auto roku Hyundai Ioniq. Letos se absolutním vítězem stalo nejmenší sportovně-užitkové vozidlo švédské automobilky Volvo XC40.

Závěrečné hlasování prý bylo velmi těsné a Volvo v něm jen o fous porazilo Jaguary E-Pace a I-Pace.

XC40 je kompaktní luxusní crossover, který měl premiéru v září 2017. Malé SUV hned získalo titul Evropské auto roku 2018 a posbíralo řadu dalších ocenění.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události