Volvo

Nové malé Volvo jede na vlně Simply clever řešení

Nové malé Volvo jede na vlně Simply clever řešení
Zdroj: Volvo

Nové Volvo XC40 se dostalo mezi sedm finalistů evropské soutěže Auto roku. Nedivíme se tomu. Tady jsou první jízdní dojmy.

I Volvo se rozhodlo vyrazit do segmentu malých SUV. Aby taky ne, všichni prémiový výrobci tady cítí příležitost a Volvo nyní nabízí pěkně ucelenou řadu. A Volvo se nijak netají s tím, že v zaměřovači mají BMW X1, Audi Q5, Mercedes GLA a Range Rover Evoque. Jenže místo aby jen zopakovali běžný postup a jendoduše „jen“ zmenšili velké zavedené modely (XC60 se přitom náramně povedla), tak u XC40 začali na čistém listu papíru. A že si toho sakra všimnete.

Takže v čem je jiné?
Na první pohled je to Volvo, o tom není pochyb. Robustní design, jasně definované linie… No jen se podívejte na fotky. Ten boční profil je nezaměnitelný a velká maska chladiče taky, přitom se designérům povedlo, že si XC40 nebudete plést s většími modely. A ono kupodivu ani nevyužívá jejich techniku… Stojí na úplně nové podvozkové platformě CMA, která používá levnější, ale zároveď efektivnější víceprvkové zavěšení. Tu pak využije i pro model V40, ale zároveň už na ní jezdí nové auto čínského výrobce Lynk & Co.
Ale nebojte se, veškerá technika pochází ze Švédska, stejně jako známé čtyřválcové motory. Z větších modelů si bere ovládací prvky i bezpečnostní systémy, v interiéru však přichází se spoustou nových řešení, které se naopak nejspíš časem objeví i ve větších modelech.


DOPORUČUJEME: Videotest Volva XC60 - jak jede? A jak ušetřit sto tisíc?


O co přesně jde?
No ono je toho víc… Kabina Volva XC40 je jednoduše nádherná. Sama o sobě by mohla být důvodem, proč si zrovna toto auto koupit. Jednoduchá, ale luxusně zpracovaná palubní deska s velkým dotykovým displejem a nové uživatelské prostředí palubního počítače. Jemné ambientní osvětlení, velké kusy březového dřeva s jemnou strukturou a kobercem polstrované dveře. Ano, tohle je interiér, kde chcete trávit čas - budete ho na začátku potřebovat, abyste se naučili s navigací a s některými taji infoteimentu. Materiály a zpracování jsou ale bez připomínek. A stejně jsou na tom i sedačky, které patří mezi to nejlepší ve své třídě. Žádné sportování nebo styl jako v případě Evoque či X1, ale pohodlná křesla s perfektním ortopedickým držením těla.
Audiosystém je nově navržený, běžné reproduktory ve dveřích nahradil reproduktor integrovaný pod čelním sklem, u lepšího audia Harman Kardon pak jsou i další reproduktory v horní části dveří. Do nově vzniklých, obrovských, kobercem čalouněných kapes ve dveřích se vejde notebook. Ve středové konzoli najdete praktický odpadkový koš, který jendoduše vyjmete a vysypete do popelnice. Paráda. A líbil se nám i kufr, jehož podlaha se dá přestavět ve stylu origami, takže už žádný poletující náklad při každém brždění na křižovatce. XC40 je zkrátka nejen stylové, ale i praktické a jasně oslovuje svoji cílovou skupinu - je to šikovné auto do města.


Jak jede?
Hodně záleží na tom, jaký si zvolíte motor. Volvo opustilo šestiválce, ale ruku na srdce, v případě takto velkého auta to není žádná výtka. D znamená Diesel, T pak turbo benzín. Modely D3 a T3 jsou k mání s pohonem předních kol a s manuální převodovkou, silnější D4, T4 a T5 si pak koupíte jen jako čtyřkolku a s automatem. Logicky se předpokládá, že nadpoloviční volbou většiny řidičů budou spíš základní motorizace, což dává u malých SUV rozum.
A tomu odpovídá i nastavení podvozku. Přestože XC40 jezdí na velkých kolech, tak odpružení je spíš měkké a jízda pohodlná. A to platí i pro sportovněji říznutou verzi
R, kde jde hlavně o design.


DOPORUČUJEME: Chtěl spáchat sebevraždu vjetím do Vltavy, vybral si ale špatné auto


Můžete být konkrétnější?
Jistě. Čtyřválce pod kapotou nejsou ničím nové. Naftový motor je sice tichý, jenže trochu vibruje a není tak jemný, k charakteru auta se víc hodí benzín, ale tady se musíte smířit s vyšší spotřebou, zvlášť když necháte veškerou práci na osmistupňové převodovce. Jenže začněte řadit pádly pod volantem a najednou je všechno jinak. Sami si určujete optimální otáčky a motor se záhy cítí o kus lépe.


Takže tady máme auto, které je hodí jen na klidné ježdění? Přestože by se to podle prvních uvolněných kilometrech mohlo tak zdát, tak XC40 nevypadne z role ani když zrychlíte. Jak kdyby první půlka odpružení reflektovala klidnou jízdu, a ta druhá se soustředila na to když potřebujete zrychlit. Stabilitu pak podporuje ještě dobře nakalibrovaný pohon všech kol, XC40 je za všech okoloností přísně neutrální. Přesto rychle o podobné radovánky ztratíte zájem a rychlého řízení oceníte spíš ve městě, než někde na horské silnici.


Mám si ho koupit?
Pokuď hledáte v tomhle segmentu, pak je XC40 na první dobrou velkým hráčem. Snadno byste uvěřili tomu, že už několik podobných aut postavili, tak propracovaně působí. Je plné chytrých a dobře fungujících nápadů, má úžasnou kabinu s perfektními sedadly a jízda s ním je opravdu pohodlná. Vynikající auto do města. Škoda, že benzínové motory nemají nižší spotřebu a že dieselům chybí trošku jemnější projev. Uvidíme, co ty ostatní motorizace. Paradoxně by mu mohl nejvíc slušet připravovaný tříválec 1,5 l s výkonem až 180 koní.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události