Kuna

Kuny před zimou zalézají do vyhřátých aut. Jak na ně vyzrát?

Kuny před zimou zalézají do vyhřátých aut. Jak na ně vyzrát?
Zdroj: Getty Images

Chladné počasí dorazilo do Česka a s ním i komplikace pro řidiče. Do aut se začínají schovávat kuny, které se vyhřívají o teplý motor. A pak pěkně v teplíčku i svačí - nejvíc jim chutnají kabely a izolace. Mohou napáchat škody za několik tisíc korun.

Kuna v motoru může znamenat dost velké nepříjemnosti. Šelmička dokáže překousat kabely od zapalování, takže auto už nenastartujete. V oblibě má také hadičky, čidla a izolaci, ale nepohrdne v podstatě ničím, co není z kovu. Takže i pod palubní deskou nebo třeba pod obložením střechy umí nadělat pořádnou paseku. Náklady za servis po takové nechtěné návštěvě se můžou vyšplhat na několik tisíc korun.
 

Nejčastěji si kuny troufnou na auta parkující poblíž lesa či pole nebo na klidných sídlištích na okrajích měst. Ale není pro ně žádný problém dojít si z parků i do rušnějších čtvrtí.

Související obsah

Myslivci upozorňují, že je trestné chráněné kuny trávit, zabíjet a v době hájení i chytat do pastí. Jak tedy před chlupatou potvorou svoje auto ochránit? 

Nejlepší je samozřejmě auto schovávat do garáže. Ale i tam se dokáže kuna dostat, proleze škvírou o průměru 6 centimetrů. Takže je třeba utěsnit vrata i větrací otvory.

Pokud garáž nemáte, je vaše auto snadnou kořistí. Existují ale různé triky, které mohou návštěvě kuny zabránit.

Odpuzovačem můžou být lidské vlasy nebo zvířecí chlupy, například psí. Zabalte je do silonové punčochy nebo plátěného pytlíku a umístěte je pod kapotu auta. Pach kunu na čas odradí.

Související obsah

Tygří či lví trus! Ano, pach většího predátora kunu k autu nepustí. Podle myslivců fungují i exkrementy medvěda či rysa. Ale kde takový trus sehnat, že? Některé zoo skutečně tygří lejna rozdávají nebo prodávají, jiné ale takové žádosti striktně odmítají. Šanci budete mít spíš v menších zahradách. 

Další rady doporučují dát do motoru závěsný WC čistič, vystříkat motor silnou voňavkou, pokapat aromatickým olejem nebo savem, octem, mýdlem či čpavkem. Existují i speciální spreje proti kunám.

Podle odborníků si ale kuny na zápach časem zvyknou a do motoru stejně vlezou. Možná aspoň neokoušou postříkané kabely a hadičky.

Zafungovat můžou taky elektronické ultrazvukové odpuzovače. Ty vysílají vysokofrekvenční zvuky, které jsou pro šelmičky velmi nepříjemné. Pro lidi je zvuk neslyšitelný. Takové zařízení lze pořídit od pár stovek do několika tisíc, ale některé kunu prostě neodradí, když si vaše auto oblíbí, boj bude velmi náročný.

reg, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události