Policie

Budeme platit za asistenci policie? Ministerstvo chce omezit výjezdy

Budeme platit za asistenci policie? Ministerstvo chce omezit výjezdy
Zdroj: Týdeník Policie

Další změnu v pravidlech zvažuje ministerstvo dopravy. Chce omezit zbytečné výjezdy policie k banálním bouračkám. Policejní asistence u lehkých nehod by mohla být zpoplatněná, informuje o tom iDnes.cz.

Výjezdy ke škrábancům a promáčknutým plechům blokují policejní hlídky, které pak nemohou zasahovat u vážnějších nehod. Zároveň banální nehody při čekání na příjezd policie často zbytečně a dlouho blokují provoz. To jsou hlavní argumenty ministra dopravy Dana Ťoka, který podle iDnes.cz zvažuje změnu pravidel.

Inspirovat se chce v zahraničí, v některých státech je totiž asistence policie u lehkých nehod zpoplatněná. Policisté tam mají přesný sazebník, kolik si za výjezd a zdokumentování nehody účtují. Řidiči, kteří z nějakého důvodu trvají na přítomnosti policejní hlídky, tak rovnou počítají s tím, že budou muset asistenci uhradit.

U lehkých nehod bez zranění a se škodou nižší než 100 tisíc korun u nás neplatí oznamovací povinnost, řidiči ji mohou vyřešit na místě sami vyplněním a podepsání příslušného dokumentu pro pojišťovny - takzvaného euroformuláře nebo záznamu o dopravní nehodě.

Přesto i tak mnohdy volají policii, třeba když se neshodnou na míře zavinění, výši škody nebo když se do nehody připletou se služebním autem, u kterého jim asistenci policie nařizuje zaměstnavatel v každém případě.

Policisté po oznámení občana vyjíždět musí. Vloni tak zasahovali u téměř 44 tisíců nehod jen proto, aby si řidiči havarovaných vozidel za přítomnosti policie vzájemně vyplnili formuláře o nehodě. Ve srovnání s rokem 2016 množství asistencí u nehod nepodléhajících oznamovací povinnosti vzrostlo o více než deset procent a tvořilo čtvrtinu všech výjezdů k nehodám, píše iDnes.cz.

Související obsah

Řidiči jsou povinni volat policii i k nehodám, při kterých byl poškozený další majetek – většinou jde o svodidla dopravní značení nebo veřejné osvětlení.

Podle Romana Budského z Týmu silniční bezpečnosti by řadě zbytečných policejních výjezdů mohlo zabránit i zvýšení hranice pro povinné oznamování ze 100 tisíc korun na dvojnásobek nebo trojnásobek. U moderních aut nabitých elektronikou a asistenčními systém totiž řidiči často neumí odhadnout, jestli se pouhý promáčknutý blatník pod stotisícovou hranici vejde, když na něm jsou senzory například parkovacího asistenta.

Nová pravidla na přivolání policie souvisí s rozsáhlejším plánem ministra dopravy, kterým se snaží rychleji obnovit provoz po dopravní nehodě. U závažnějších nehod, kdy technický stav vozidla vyžaduje odtah, navrhuje šéf dopravního resortu povinnost bezodkladného odtahu na nejbližší odpočívku. Povinnost okamžitého odtahu má podle Ťoka připadnout správci silnice, dodává iDnes.cz.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události